Sürpriz Faiz Beklentisi Boşa Çıktı! TCMB PPK Kararı Sonrası Dolar Euro Gram Altın Fiyat Değişimleri

Merkez Bankası Nisan 2022 dönemi PPK faiz kararı açıklandı. TCMB politika faizlerini yüzde 14.00 bandında sabit tuttu. Alınan karar sonrası ise dolar, euro ve altın fiyatları da ilk tepkiyi verdi.

Finans 14.04.2022 - 14:21 14.04.2022 - 14:22 Mustafa Karagöz

Emlak365.com - Merkez Bankası'nın merakla beklenen faiz kararı açıklandı. Gün içerisinde TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında düzenlenen PPK toplantısından sürpriz karar çıkmazken piyasa beklentilerine yönelik sabit faiz kararı alındı. 

Nisan 2022 PPK faiz kararına ilişkin Merkez Bankası'nın resmi sayfasından yapılan basın açıklamasında "Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 14 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir." ifadeleri yer aldı. 

YÜZDE 14.00 PPK FAİZ KARARININ ARDINDAN PİYASALAR

Piyasaların beklentileri kapsamında alınan karar sonrası ise gözler döviz kuru, altın piyasası ve borsa endekslerine çevrildi. 

Faiz oranlarının yüzde 14.00 bandında kalmasıyla piyasalar çok sert değişim göstermediler. Oluşan beklentiler kapsamında gelen resmi açıklama sonrası piyasalar olağan işleyişle devam ettiler. Gün içerisinde altın dolar ve diğer yatırım araçlarında oluşan değişim tablosu ise şu şekilde oldu. 

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Dolar - Euro - Sterlin

Dolar kuru Merkez Bankası faiz toplantısı yapılacağı gün öncesinde, gece saatlerinde 14.59 TL seviyelerine kadar geri çekildi. Ancak sabahın ilk ışıkları ile toparlanan dolar kuru gün içerisinde çok dar bir bant aralığında hareketine devam etti.

PPK SONRASI DOLAR NİSAN

Güne 14.60 TL'den başlayan dolar kuru daha sonra PPK kararı öncesinde 14.61 TL'den işlem gördü. Merkez Bankası'nın kararının açıklanmasının ardından ise dolar kuru 14.62'den işleme devam etti. 

Euro ise günün ilk saatlerinde dolar kurunda olduğu gibi kısa bir bant aralığında işlemlerine devam etti. Dolar kuru güne 15.95 TL'den başladığı güne daha sonra 15.97 TL seviyelerine çıktı. İngiliz Sterlin'i de bulunduğu bant aralığından kopmadı. Güne 19.22 TL'den başlayan dolar kuru PPK öncesi 19.25 TL daha sonra ise 19.24 TL bandından işlem gördü. 

Merkez Bankası Faiz Kararı Sonrası Gram Altın - Çeyrek Altın

Altın piyasasına bakıldığında küresel etmenlerin etkili olduğu bir süreçten geçtiği görülüyor. Dolar kurunda çok sert değişimler olmaması gram altın fiyatlarının değişme yaşamamasını sağladı. 

PPK SONRASI ALTIN NİSAN

Gram altın güne 926 TL bandından başlamıştı. Bu seyrini koruyan gram altın gün içinde 924 TL ve 925 TL seviyelerini görmüştü. PPK sonrası ise gram altın başladığı noktaua geri döndü ve 928 TL'ye çıktı. 

Çeyrek altın ise 1522 TL'den yarım altın 3044 TL'den Reşat altın 6096 TL'den işlem görüyor. Küresel piyasalarda ons altın ise 1974 dolar seviyesinde. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@