Sürücüler Bu Kararı Beklemiyordu! Tarihi Akaryakıt İndirimi Depoları Değil ÖTV'yi Dolduracak

Dolar kurunda yaşanan değer kaybının ardından gözler akaryakıt fiyatlarına çevrildi. Büyük indirim beklenirken ÖTV düzenlemesi olacağı haberleri geldi. İşte akaryakıt fiyatlarında indirime durumu.

Finans 22.12.2021 - 11:29 22.12.2021 - 11:29 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası yapmış olduğu konuşma ve açıkladığı yeni ekonomi paketlerinin ardından dolar kurunda bir gecede tarihi değer kaybı yaşadı. Dolar kurunun 12.00 TL ile 12.50 TL bandı arasında oturmasının ardından ise gözler akaryakıt fiyatlarına çevrildi. 

Benzin, motorin ve LPG otogaz fiyatlarında ciddi indirim beklenirken sürücüleri üzen haber geldi. Dolar kuruna bağlı indirimlerin ÖTV'den karşılanacağı, pompa fiyatlarına yansımayacağı iddia edildi. İndirimlerden etkilenecek ve fiyatları tek akaryakıt grubunun LPG Otogaz olması bekleniyor. 

AKARYAKIT DÜZENLEMESİ RESMİ GAZETE'DE

Akryakıt ürünlerine ÖTV düzenlemesi geldi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan karara göre, akaryakıt ürünlerinde özel tüketim vergisi (ÖTV), ürünlerin döviz cinsinden fiyatlarının azalış tutarı kadar artırılacak. Artış tutarı ise 2 Nisan 2022 tarihinde ilan edilen ÖTV tutarlarını geçmeyecek. 

ÖTV tutarı dolar kuruna bağlı zamların üst üste gelmesinin ardından sıfırlanmıştı. 

DÜZENLEME İLE İNDİRİMLER ÖTV'YE GİDECEK

Dolar kurunda oluşan yükselme sonunda benzin, motorin ve LPG ürünlerine zamlar gelmişti. Zamların ilk döneminde ise yaşanan fiyat artışları pompa fiyatlarına yansımamıştı. ÖTV'den karşılanan zamlar ÖTV sıfırlanana kadar devam etmişti. ÖTV'nin sıfırlanmasının ardından ise üst üste zamlar gelmiş benzin, motorin ve LPG fiyatları katlanmıştı. 

Türk Lirasının değer kazanması ve dolar kurunun düşmesinin ardından ise dolar kuru ile gelen zamların indirilmesi bekleniyordu. Özellikle dolar kurunun ilk tepkisinden sonra gelen açıklamalarada benzin motorin ve LPG ürünlerinde çok ciddi indirimler yapılabileceği açıklamaları gelmişti. Ancak sektör içinden gelen bu açıklamalar ilk etapta gerçekleşmeyebilir. 

BENZİN VE MOTORİN FİYATLARINA ÖTV ŞOKU

Fiyat artışlarının yaşandığı ilk dönemde, akaryakıt zamları ÖTV'den karşılanmıştı. Bu çerçevede yeni gelecek indirimlerin ilk olaak ÖTV tutarına yansıyacağı öğrenildi. Yani benzin ve motorine gelecek yüksek indirimler ile ilk olarak ÖTV limiti tamamlanacak. ÖTV limitinin tamamlanmasının ardından ise fiyatlar düşerse indirimler pompaya yansıyacak. 

Benzine 2 TL, Motorine 2 TL ve LPG'ye 1.10 TL indirim bekleniyordu. 

ÖTV kararı sonrası ise bu rakamlar ÖTV marjına eklenecek. Güncel olarak benzinde ÖTV marjı 2.53 TL, motorinde 2.05 TL ve LPG'de 1 TL. 

2 TL'lik indirim ÖTV'ye tanımlandığında benzinde açık ÖTV marjı 0.53 kuruş, motorinde ise 0.05 TL kuruş olarak kalacak. LPG'de ise 1.10 TL'lik indirim 1 TL'lik ÖTV düzenlemesi sonrası sadece 10 kuruş olarak fiyatlara yansıyacak. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@