Sürücülere Bayram Ettiren Teklif! Benzin, LPG ve Motorinde ÖTV KDV İndirimi LT Fiyatları Çakılır

Akaryakıtta vergi indirimi planı var mı? Benzin, motorin ve LPG Otogaz'da gıda ürünlerinde olduğu gibi KDV ve ÖTV indirimi olacak mı? Akaryakıt fiyatlarına dev indirim müjdesi gelecek mi? Son dakika..

Finans 15.02.2022 - 10:52 15.02.2022 - 10:52 Mustafa Karagöz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hafta sonunda yapmış olduğu konuşmasında gıda ürünlerinde KDV oranlarının düşürüldüğünü ve hafta başından itibaren KDV oranlarının 1 olarak uygulanacağını ilan etmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sonrasında karar resmi Resmi Gazete'de yayımlandı ve indirimler raf fiyatlarına yansıdı. 

Gıda ürünlerinde yapılan KDV indirimi vatandaşları memnun ederken hükümetin sürücüler için de bir KDV ve ÖTV indirimi adımı atıp atmayacağı araştırılıyor. İşte son dakika gelişmeleri. 

AKARYAKIT ÜRÜNLERİNE KDV VE ÖTV DÜZENLEMESİYLE DEV İNDİRİM VAR MI?

Akaryakıt ürünlerinde KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanıyor. Bunun yanında akaryakıt alanında ÖTV'de alınıyor. KDV ve ÖTV tutarı ile fiyatlar çok yükselirken son beklenti hükümetin bu alanda düzenleme yapması. 

benzin ve motorinde ötv kdv indirimi

Akaryakıtta motorin benzin fiyatlarının 15 TL bandını geçmesi, dünyada yükseliş hareketini sürdüren brent petrol fiyatlarının artışı, bu rakamların daha da artabileceği değerlendirmelerini gündeme getiriyor. Bir dönem dolar kuru ile yükselen akaryakıt ürünleri dolar kurunun sabitlenmesinin ardından indirimlerin önemli kısmı ÖTV'ye eklenmiş ve pompaya yansımamıştı. 

Daha sonra Rusya Ukrayna gelişmesi ile yükselen brent petrol fiyatları birkaç haftalık süreçte 72 dolar seviyesinden 95 dolar bandına çıkmıştı. 

İŞTE BUGÜN ÖDENEN ÖTV VE KDV TUTARLARI

Dolar ve petrol fiyatları yükseldikçe benzin, motorin ve LPG'ye zam gelirken her zam, ödenen KDV'yi de artırıyor. 15 Şubat 2021 tarihinde 1 litre  LPG'den 62 kuruş, 1 litre motorinde 1 TL, 1 litre benzinde de 1.1 TL KDV ödeniyordu.

benzin ve motorinde ötv kdv indirimi 2

Bugün Ne Kadar KDV Ödeniyor?

15 Şubat 2022 tarihinde ise 11 litre LPG'den 1 TL 48 kuruş, 1 litre motorinde 2.35 TL, 1 litre benzinde de 2.32 TL KDV ödemesi  yapılıyor. KDV oranlarında yaşanan değişime bakıldığında KDV bir yılda yüzde 139 oranında zamlanmış. 

Bugün Ne Kadar ÖTV Ödeniyor?

1 litre benzin için 2.03 TL ÖTV, motorinde ise 2.06 TL ÖTV alınıyor. 

ÖTV VE KDV İNDİRİMİ GELİRSE SÜRÜCÜLER BAYRAM EDER

Dolar ve Brent Petrol zamlarına ÖTV ve KDV oranlarında oluşan yüksek rakamlar eklendiğinde 1 litre akaryakıt fiyatu 15.50 TL bandına kadar yükseliyor. Sektör içinden ve ekonomistlerden gelen çözüm önerisi ise gıda ürünlerinde olduğu gibi vergi indirimi. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@