Sürücülere Kontak Kapattıracak Çifte Zam Pompaya Yansıyacak! Akaryakıt Fiyatlarına Motorin ve Benzine Zam Beklentisi

Brent petrol fiyatı rekor yükseliş yaşarken yukarı yönlü hareketlilik akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansımaya devam ediyor. Akaryakıta zam bekleniyor mu, benzine zam var mı son dakika 2022?

Finans 06.02.2022 - 12:00 06.02.2022 - 12:03 Gülcan Özer

Dünyada yaşanan yeni ekonomik gelişmeler, Ukrayna krizi ile bölgede her geçen gün artan jeopolitik riskler ve Omicron varyantının etkisi ile brent petrol fiyatı yukarı yönlü çıkışını sürdürüyor. Dünyada büyük kaos yaşanmasına neden olan enerji krizi her geçen gün artmaya devam ederken yaşanan krizden Türkiye'de olumsuz etkileniyor.

Brent petrol fiyatının 93 dolar seviyesini aşarak 100 dolara doğru yukarı yönlü ivmelenmesi ile benzin ve motorin fiyatlarına yeni zam beklentisi oluştu. Akaryakıt fiyatları için yeni zam beklentisi açıklandı. Benzine zam var mı, motorine zam gelecek mi, akaryakıt fiyatlarında son durum ne, motorin fiyatların zam var mı?

BRENT PETROL NEDİR, BRENT PETROL FİYATI NE DEMEK?

Son dönemde akaryakıt fiyatlarına gelen zam yağmuru ile sık sık duymaya başladığımız brent petrol fiyatı ülkemizde ve tüm dünya genelinde akaryakıt fiyatlarının hesaplanmasında kullanılan birimdir. Türkiye'de akaryakıt fiyatları için dağıtım firmaları brent petrol fiyatı ve dolar kuru üzerinden hesaplamakta yapmakta olup bu iki parametre üzerinde yaşanan değişimler benzin ve motorin fiyatları hesaplaması için kullanılmaktadır. Kuzey Denizinden çıkarılan brent petrol tatlı petrol sınıfında yer almaktadır. 

motorine zam var mı

MOTORİNE ZAM YOLDA! AKARYAKITA ZAM VAR MI, MOTORİNE ZAM VAR MI, MAZOTA NE KADAR ZAM GELECEK?

Evet, ne yazık ki akaryakıt fiyatları için yeni zam beklentisi sektör temsilcileri tarafından ilan edildi. Akaryakıt sektörü temsilcileri tarafından Sözcü Gazetesi'ne yapılan açıklamada brent petrol fiyatında yaşanan rekor artışın fiyatlara yansıtılmasının kaçınılmaz bir hal aldığı belirtilerek motorine 90 kuruş zam yapılacağı iddia edildi. 

MAZOTA ZAM NE ZAMAN GELECEK ŞUBAT 2022 SON DAKİKA?

Yapılan açıklamada motorine zam yolda denilerek akaryakıt fiyatlarına yeni zam için tarih Salı günü olarak belirlendi. Pazartesi günü piyasaların açılması ile beraber brent petrol fiyatında biri düşüş olmaması durumunda Pazartesi gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere akaryakıt fiyatlarına zam gelecek. 

po akaryakıt fiyatları-1

BENZİNE ZAM VAR MI SON DAKİKA 2022? BENZİN FİYATLARINA ZAM GELECEK Mİ?

Benzin fiyatlarına zam haberi son dakika olarak haber ajanslarına düşerken motorine 90 kuruşluk zam beklentisi açılırken benzine zam beklentisi için açıklanan rakam ise 70 kuruş oldu. Brent petrol fiyatı Pazartesi günü düşmezse akaryakıt istasyonlarında yeni zamlar uygulamaya alınacak ve zamlı benzin motorin fiyatları 16 liraya dayanacak.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@