Sürücülerin Canını Yakan Zamlara ABD'den Müjdeli Haber! Fiyatlara Müdahale Edilecek

Benzin ve motorin fiyatlarına indirim yapılacak mı? Akaryakıt fiyatları düşecek mi? ABD brent petrol fiyatlarına müdahale edeceğini açıkladı. Sürücüler sevindiren açıklama Sözcü Psaki'den geldi.

Finans 09.02.2022 - 11:59 09.02.2022 - 12:02 Mustafa Karagöz

Sürücülerin canını yakan zamlara ilişkin çok önemli bir gelişme yaşandı. Dünyada artan petrol fiyatları nedeniyle yükselen akaryakıt fiyatları Türkiye'de çok yüksek seviyelere ulaştı. Akaryakıt fiyatlarının artmasında en önemli etmen olan brent petrol fiyatlarına ilişkin ise ABD'den hamle geldi. 

ABD'DEN PETROL HAMLESİ BENZİN VE MOTORİN FİYATLARI DÜŞEBİLİR

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, petrol fiyatlarına ilişkin çok önemli ifadeler kullandı. Kısa süre öncesinde kadar 70 dolar bandında olan brent petrol fiyatlarının 100 dolar bandına gelmesi nedeniyle tüm dünyada petrol fiyatları yükselmişti. Türkiye'de de son zamların ardından benzin litre fiyatları 15 TL bandını aşmıştı. 

Sürücüler için çok zorlayıcı noktalara gelen brent petrol fiyatlarında ki artış sonrası ise ABD duruma müdahale edilebileceğini bildirdi. 

Artan fiyatlar hakkında ilk açıklama Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki'dan geldi. Jen Psaki her gün düzenlediği basın brifinginde petrol fiyatlarına değindi. Bu kapsamda ABD'nin almış olduğu tedbirler hakkında bilgi veren Beyaz Sözcüsü müttefik ülkelerle görüşmek de dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu ve bunları tek tek değerlendirdiklerini belirtti.

Açıklamada fiyatlar için önlemler alındığı da vurgulandı. 

BRENT PETROL FİYATLARINDA YAŞANAN ARTIŞIN TEMEL NEDENİ RUSYA UKRAYNA GERİLİMİ

Bir dönem Kazakistan'da yaşanan karışıklıklar nedeniyle yükselen brent petrol fiyatları son olarak Rusya Ukrayna gerilimi ile yükselmeye başlamıştı. 70 72 dolar bandından kesintisiz yükselen brent petrol fiyatları güncel olarak 91 dolar seviyesinde yer alıyor. 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@