Sürücülerin Dikkatine: Akaryakıta 5 TL İndirim Yapılmasını Sağlayacak Olan Teklif Komisyona Sunuldu!

27.dönem Ağrı Milletvekili Abdullah Koç akaryakıt fiyatlarına ilişkin teklifi komisyona sundu. İşte akaryakıt fiyatlarını direkt olarak etkileyecek olan kanun teklifinin ayrıntıları…

Finans 27.04.2022 - 15:54 27.04.2022 - 15:57 Duygu Dilan Duman

2021 yılının son aylarında ekonomi piyasalarında gözlenen ani yükselişler, sene sonuna gelindiğinde rekor seviyelere ulaşmıştı. Doların 18 TL, euronun 20 TL ve gram altının bin 82 TL seviyesinden işlem gördüğü o günlerde, birçok hizmet ürününe yüksek oranlı zamlar yapılmıştı. Merkez Bankası tarafından yapılan doğrudan piyasa müdahaleleri ve geliştirilen yeni ekonomik model sayesinde döviz kurlarına ve altın fiyatlarına bir gecede ani bir gerileme yaşatılmış olsa da yapılan zamlar geri çekilmedi. Ek olarak ocak ayına girilmesi ile birlikte piyasa hareketlilikleri tekrar başladı.

Ekonomi piyasalarında yaşanan gelişmelere bağlı olarak zamlanan hizmet ürünlerinden biri de akaryakıt ürünleri oldu. Ocak ayının başında zamlanan ürünler, marta ayının başına kadar zamlı fiyatlar aracılığı ile sürücülerin hizmetine sunuldu. Mart ayına girilmesi ile birlikte resmen başlamış olan Rusya- Ukrayna savaşı, brent petrolün varil fiyatını 130 dolar seviyesine kadar çıkardı. Bu esnada ülkemizde satışa sunulan benzin ve motorin 25 TL seviyesine yükseldi. Tüm bu gelişmeler yaşanırken kendi araçlarını otoparklara bırakarak toplu taşıma araçlarına yönelmeye başlayan sürücüler, isyan etmeye başladılar.

Rusya ve Ukrayna ülkelerinin ılıman bir müzakere süreci içerisine girmeleri ile birlikte, akaryakıt ürünlerine yapılan zamların bir kısmı geri alında. Ancak hala vatandaşların bütçelerini aşan seviyede olan akaryakıt fiyatlarına ilişkin yeni bir gelişme yaşandı. 27.dönem Ağrı Milletvekili Abdullah Koç komisyona yeni bir yasa teklifi sunduğunu açıkladı.

Yeni Yasa Teklifinin İçeriği Belli Oldu!

Çeşitli faktörler çerçevesinde zamlanan akaryakıt ürünlerinin vatandaşlara ağır geldiğini ve bu duruma bir çözüm getirilmesi gerektiğini düşünen 27.dönem Ağrı Milletvekili Abdullah Koç, akaryakıt ürünlerinin satışından alınan ÖTV ve KDV’nin düşürülmesine yönelik yasa teklifini komisyona sundu.

Teklif Kabul Edilirse Fiyatlar Düşecek!

akaryait

27.dönem Ağrı Milletvekili Abdullah Koç tarafından sunulan yasa teklifinin kabul edilmesi durumunda benzin ve motorin fiyatları, 5 TL civarında indirim görmüş olacak.

Güncel Akaryakıt 27 Nisan 2022

İstanbul, İzmir ve Ankara’da güncel akaryakıt fiyatları şu şekilde:

  • İstanbul Benzin- Motorin: 19,01 TL- 22,04 TL
  • Ankara Benzin- Motorin: 19,01 TL- 22,12 TL
  • İzmir Benzin- Motorin: 19,12 TL- 22,13 TL

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@