Suskunluğunu FED'le Bozdu! Selçuk Geçer Dolar Tahmininde Bugün 13 Liraya, Yarın 15, Öbür Gün 25'e Alıştıracaklar Dedi

Dolar 15 TL olacak mı? Dolar ne zaman yükselecek, kaç TL'ye kadar çıkacak? Yeniden Dolar TL 18 bandını görecek mi? Dolar yorumları ile dikkat çeken Selçuk Geçer 2022 için 25 TL analizi yaptı.

Finans 07.01.2022 - 12:59 07.01.2022 - 12:59 Mustafa Karagöz

Dolar kurunda yaşanan hareketlilik ocak ayında da devam ediyor. Aralık ayı başında yaşanan ani yükselme daha sonra görülen sert düşme ve ardından yeniden başlayan kademeli artış dolar kuru yatırımcısı tarafından yakından izleniyor. 

Dolar kurunun 9.80 TL'den başlayan tırmanışı son olarak 18.40 TL seviyesine kadar devam etmişti. Ardından dolar kurunda 11.50 TL seviyeleri görüldü. Dolar kuru 11.50 TL bandından yeniden 13.85 TL'ye çıkarak 14 TL sınırına dayandı. 

Piyasalarda yaşanan bu hareket sürecinin ardından ise merak edilen soru dolar kuru nereya kadar yükselecek veya düşecek?

DOLAR TAHMİNLERİ İLE GÜNDEME OTURMUŞTU YENİDEN SAHNEDE

Dolar kuru yorumları ile sosyal medyada dikkat çeken isimlerin başında gelen Selçuk Geçer son analizini paylaştı. Kendisine ait sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunan Selçuk Geçer, dolar kurunun yükselme serisini hatırlattı ve dolar kurunun TL karşısında gidebileceği noktaya dair görüşlerini paylaştı. Selçuk Geçer Twitter hesabından yapmış olduğu dolar paylaşımında “Önce 3 sonra 5 sonra 7 sonra 9 u alıştırdılar. Şimdi 13 alıştırıyorlar. Yarın 15 i öbür gün 25’i alıştıracaklar. Şaşırmayın olacak. Göreceksiniz!” ifadelerini kullandı. 

selçuk geçer 2022 dolar yorumu 1

FED FAİZ KARARLARINA DİKKAT

Dolar kurunun Türk Lirası ve diğer ülke para birimlerine karşı yükselmesine neden olabilecek bir diğer gelişme ise Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) 2022'de yapması beklenen faiz artırımladı. 

FED Başkanı Jerome Powell 2021 yılı sonunda yapmış olduğu konuşmasında, 2022 yılında için FED olarak 3 defa faiz artırmayı planlıyoruz demişti. ABD'de faizlerin artırılması ise dolar kurunun güçlenmesi anlamına geliyor. Selçuk Geçer, FED'in ne zaman faiz artırımı yapacağına ve dolar kurunun nasıl etkileneceğine ilişkin açıklamada bulundu.

selçuk geçer 2022 dolar yorumu 12

FED kanadından gelen son faiz açıklamasını ele alan Geçer, FED'in faiz artırımı konusunda Mart ayını işaret etti. Geçer dolar kuruna ilişkin “Faiz artımı mart ayında başlamalı” açıklamasına dikkat çeken Selçuk Geçer, “Dolara dikkat” ifadelerini kullandı. 

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN?

Amerikan Merkez Bankası (FED) 2022 yılının ilk faiz toplantısını Ocak ayında gerçekleştirecek. Ancak uzmanların faiz artırımı kararının Mart yada Mayıs dönemi toplantılarında alınabileceği üzerinde duruyor. 

EDİTÖR NOTU: Dolar kuru hakkında yapılan açıklamalar, yorumlar, tahminler ve paylaşımlar haber amacı taşımaktadır. Asla yatırım tavsiyesi içermez.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@