Suudi Arabistan, Vaka Sayısının Binin Altına Düştüğü Türkiye'ye Seyahat Yasağı Getirdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklama ile vaka sayılarının binin altına düştüğünü açıkladı. Suudi Arabistan, vaka sayıları binin altına düşmüş olmasına rağmen Türkiye'ye seyahat yasağı getirdi

Gündem 23.05.2022 - 17:56 23.05.2022 - 17:56 Gülşah Konuk Akın

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 22 Mayıs 2022 Pazar günü yaptığı açıklama ile vaka sayısının binin altına düştüğünü duyurmuştu. En son Bilim Kurulu Toplantısı'nda toplu taşıma ve sağlık kuruluşlarında maske zorunluluğunun vaka sayıları binin altına düşene kadar devam edeceği diğer kapalı alanlarda ise maske yasağının tamamen kaldırıldığını açıklamıştı. Bakan Koca da vaka sayılarının üç gün boyunca binin altında devam etmesi durumunda toplu taşımada da yasağın kalkacağını açıkladı.

SUUDİ ARABİSTAN ALDIĞI KARAR İLE ŞAŞIRTTI

Türkiye'de toplu taşımada da maske yasağının bitmesi için geri sayım sürerken Suudi Arabistan aldığı Türkiye'ye seyahat yasağı kararı ile şaşırttı. Suudi Arabistan Pasaportlar Genel Müdürlüğü (Cawazat)  tarafından açıklama yapılarak Suudi vatandaşların 16 ülkeye seyahatinin belirlenen ülkelerde vaka sayısının artması nedeniyle yasaklandığını duyurdu. 

arabistan-türkiyeye-seyahat-yasağı-getirdi

SUUDİ VATANDAŞLARA SEYAHAT ETME YASAĞI GETİRİLEN ÜLKELER

Suudi Gazetesi'nin haberine göre Suudi vatandaşların Türkiye, Lübnan, Suriye, İran, Afganistan, Hindistan, Yemen, Somali, Etiyopya, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Libya, Endonezya, Vietnam, Ermenistan, Belarus ve Venezuela'ya seyahat etmesi yasaklandı.

Cawazat'ın açıklamasında Suudi vatandaşların belirlenen 16 ülkeye seyahat yasağının ne zaman biteceğine ilişkin bir bilgi paylaşılmadı. Yapılan açıklamada, Suudi Arabistan dışına çıkacak vatandaşların en az 3 doz koronavirüs aşısı olması gerektiği vurgulandı. Ayrıca Cawazat, Arap olmayan ülkelere seyahat etmek isteyen Suudi vatandaşların pasaportunun geçerlilik süresinin en az 6 ay, Arap ülkelere gitmek isteyenlerin pasaport sürelerinin ise en az üç ay olması gerektiğine dikkat çekti.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@