Tadilat Nedeniyle Ev Sahipleri Kiracıları Evden Çıkarabilir Mi?

Tadilat yapılacak evlerden kiracıların çıkarılıp çıkarılmayacağı merak ediliyor. Ev sahipleri tadilat gerekçesiyle kiracıları evden çıkarabilirler mi?

Tadilat Nedeniyle Ev Sahipleri Kiracıları Evden Çıkarabilir Mi?

Türkiye'de ev sahipleri ile kiracılar arasında sık sık sorun yaşanmakta ve bu sorunlarda haklı olaran taraflar ilgili mevzuatlar ve kanunlarla belirlenmektedir. Ev sahipleri genellikle kiracılarını evden çıkarırken sorunlar yaşamaktalar. Peki ev sahipleri kiracıları evden hangi gerekçelerle çıkarabilirler. Kiradaki evin tadilata girecek olması tahliye sebebi olabilir mi?

TADİLAT NEDENİYLE KİRACI EVDEN ÇIKARILIR MI?

Bir evin tadilata girecek olması durumunda kiracının durumunun ne olacağı sürekli tartışma konusu olmuştur. Öncelikle tadilat durumunda kiracıların çıkırılıp çıkarılamayacağına karar vermek için tadilatın booyutuna bakmak gerekir.

KÜÇÜK TADİLATLAR NEDENİYLE KİRACILAR EVDEN ÇIKARILAMAZ

Bir evde küçük tadilatlar yapılacaksa ve kiracının evde durması tadilata zarar vermeyecekse böyle durumlarda ev sahipleri kiracılarını evden çıkaramazlar. Bu tür tadilatlar kiracılar evin içerisindeyken yapılabileceği için hem kanun hem de ilgili mevzuat kiracıların yanındadır.

ESASLI TAMİRAT YAPILACAKSA KİRACILAR EVDEN ÇIKARILABİLİR

Kiradaki evde esaslı tamirat yapılacaksa ve bu tamirat sırasında yıkımlar olacaksa ev sahipleri kiracıların evden tahliyesini isteyebilirler. Tadilat sırasında kiracının evde olması tadilat çalışmalarını yavaşlatyacağı gibi kiracının eşyalarına da zarar verebilir. Böyle bir durumda ise kiracılar ev sahipleri tarafından evden çıkarılırlar. Bu da tamamen yasal bir uygulamadır. Ancak bu evden çıkarmanın farklı ayrıntıları bulunmaktadır.

TADİLAT NEDENİYLE EVDEN ÇIKARILAN KİRACI TADİLAT SONRASI DAVET EDİLMELİDİR

Büyük bir tadilat olacağı gerekçesiyle evden çıkarılan kiracı, tadilat bittikten sonra ev sahibi tarafından eve aynı kira sözleşmesi şartlarıyla dönmesi için davet edilmelidir. Ev sahipleri kiracıları tadilat gerekçesiyle çıkarıp onların klira sözleşmesindeki haklarını yok sayamaz. Eğer bir ev sahibi tadilat gerekçesiyle kiracısını evden çıkarır ve tadilat tamamlandıktan sonra da davette bulunmazsa kiracının şikayeti ile hem 1 yıllık kira bedelini tazminat olarak ödemek hem de kiracının taşınma bedelini karşılamak zorunda kalır.

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki tadilat meseleleri net bir şekilde kanun ile çözülebilmektedir. Ev sahibi hakları ile kiracı hakları kanunla güvence altına alınmıştır. Her iki taraf da keyfi olarak hareket edemezler. Keyfi hareket eden taraf bazı durumlarda karşı tarafa tazminat ödemek zorunda kalabilir.

SONRAKİ HABER