Tadilat Projesi Nedir, Yasal Tadilat İzni Nereden, Nasıl Alınır?

İnşaatlar projelere uygun olarak yapılmak zorunda olup, inşaatın tamamlanmasının ardından yapıda değişiklik yapabilmek için tadilat izni alınmalıdır.

FİNANS 20.07.2021 - 23:30 25.07.2021 - 11:31

Yasal olarak inşaat yapılabilmesi için mutlaka öncelikle inşaatın yapılacağı yerin sınırları içerisinde bulunan belediyeye başvuru yapılmalıdır. Yapılan başvuru ile hazırlanan proje belediyeye sunulmakta, bu proje için inşaat izni olarak anılan inşaat ruhsatı adı verilmektedir. 

Ruhsat alınmadan inşa edilen yapılar kaçak yapı olarak kabul edilir ve yıkım kararı başta olmak üzere çok sayıda yaptırım uygulanır. İnşaatın projeye uygun olarak yapılması ve tamamlanması durumunda belediyenin imar ekipleri projeyi incelemekte, onay vermesi durumunda iskan belgesi düzenlenmektedir. 

TADİLAT PROJESİ NEDİR?

İmar düzenlemesi yapılması gereken durumlarda ilgili yapıda değişimler yapılabilmesi adına mutlaka ek proje hazırlanmalıdır. İşte hazırlanan bu ek projeye tadilat projesi adı verilmektedir. Binanın ana taşıyıcı unsurları üzerinde etkisi olan, dışarıdan bakıldığında görünen ya da binanın ilk verilen inşaat ruhtası ile iskan belgesinde yer alan metrekaresini değiştirecek olan tadilatlarda mutlaka öncelikle tadilat ruhsatı alınması zorunludur. 

tadilat-projesi

Yapının bağımsız bir bölümünü ilgilendiren ya da yapıda yapılacak değişiklikler bu zorunlulukların dışında tadilat edilecekse yani tadilat projesi hazırlanacaksa bu durumda asıl projeye bir müdahale yapılmaz. 

Asıl projeye yapılacak olan müdahale yerine sadece değişiklik yapılacak olan kriterleri gösteren ve bu kriterlerle sınırlı kalacak olan kısmi ve buna özel olarak hazırlanan yeni bir proje hazırlanır.

Tadilat ruhsatı başvurusu yapmak isteyenlerin bunun için belediyelerden talep edilen tadilat projesi başvuru evrakları ve hazırlamış oldukları tadilat projesi başvuru dilekçesi ile ilgili belediyeye başvuruda bulunması yeterlidir. Başvurunun onaylanması durumunda tadilat ruhsatı alınır. Bu ruhsatın alınması ile beraber yapılan tadilat yasal bir zemine oturmuş olur ve resmiyet kazanır.

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@