Tahminleri İle 12'den Vuran Ekonomist Remzi Özdemir'den Dolar Kuru İçin Yeni Tahmin Geldi!

Türkiye'nin ünlü ekonomistlerinden Remzi Özdemir yeni bir piyasa değerlendirmesi yaparak dolar kuru tahmini açıkladı. Dolar kuru ne kadar olur? 

Finans 23.10.2021 - 20:09 23.10.2021 - 20:15 Engin Uzunoğlu

Türkiye ekonomisinde Merkez Bankası'nın faiz indiriminin etkileri tartışılmaya devam ediliyor. Ekonomist Remzi Özdemir de yeni bir değerlendirme yaptı. Dolar kurunun çıkacağı seviyeleri doğru tahmin etmesi ile tanınan Remzi Özdemir yeni tahminini de açıkladı. 

BANKALAR FAİZ İNDİRİMİNİ DİKKATE ALMADI

Bankaların Merkez Bankası'nın faiz indirimini dikkate almadıklarını söyleyen Remzi Özdemir, “Merkez Bankası faizi neden indirdi? Ekonomiye kaynak artsın, kredi faizleri insin, likidite çoğalsın diye. Bankalardan kredi ve mevduat faizlerini soruşturdum. Bankalar Merkez Bankası'nın geçtiğimiz ay yaptığı faiz indirimini dikkate almamıştılar. Ekim ayında yapılan 200 baz puanlık faiz indirimini de bankalar dikkate almadılar ve kredi faizlerinde bir indirim meydana gelmedi.” dedi.

Açıklamalarını sürdüren Remzi Özdemir, “Faiz indirimlerinden önce en düşük faizli konut kredisi faizi 1,34 olarak veren bankalar vardı. Bugün ise faiz indirimleri olmasına rağmen konut kredisi faizlerinin 1,40'a dayandığını görüyoruz. Bankalar konut kredisi vermeye hevesli değiller. Tabeleda aylık 1,37 konut kredisi faizi gösteriyorlar ama almak istendiğinde bin dereden su getirip kredi vermiyorlar. Mevduat faizlerinde de bir değişiklik olmadı.” ifadelerini kullandı. 

TÜRK LİRASI DEĞER KAYBEDERKEN BANKALAR FAİZ İNDİRİMİ YAPMAZ

Bankaların kredilerde faiz indirimi yapmalarının mümkün olmadığını söyleyen Remzi Özdemir, “Bankalar Merkez Bankası'nın faiz kararını hayatın olağan akışına uygun bulmadılar. Faiz indirimlerine rağmen bu tabelalara yansımadı. Kredi çekmek isteyenler için büyük bir hayal kırıklığı oluştu. Bu böyle de devam edecek. Türk lirası değer kaybederken bankalar düşük faizle kredi vermezler, veremezler.” şeklinde konuştu. 

Ekonominin olumsuz bir yola girdiğini söyleyen Remzi Özdemir, “Bir bankanın üst düzey yetkilisi ile bir görüşme yaptım. Tedarikçiler bankalara borcunu ödeyemiyorlar. Büyük marketler zincirleri 3 ay olan vadeleri 9 aya çıkartmış. Çünkü süper marketler de büyük satışlar yapamıyorlar. Tedarikçiler bazı süper marketlere mal vermeyeceklerini açıkladılar. Ekonomi tıkanmaya başlamış. Aralık ayının ilk haftasından itibaren büyük bir zincir kırılacak.” dedi.

DOLAR KURU İÇİN 11 TL TAHMİNİ

Dolar kuru tahminini de açıklayan Remzi Özdemir, “Kısa vadede dolar kurunda büyük bir şok beklemiyorum. Kamu bankalarının piyasada hakimiyeti var. Dövizde kıran kıra bir mücadele veriliyor. Piyasaya müdahale edilip sakinleştirilmeye çalışılıyor. Ancak bu sürdürülebilir değil. Merkez Bankası'nın son faiz indiriminin ekonomi ile uzaktan yakından ilişkisi yok. Şu andan itibaren dolar 10 TL olur, 15 TL olur demenin anlamı yok. Kayış koptu ve araba baş aşağı gidiyor. Dolar kurunda bu saatten sonra 9 TL'nin altı hayalden ibaret olur. Merkez Bankası faiz indirimine devam edecek gibi görünüyor. Bu  da dolar kurunun 11 TL'nin üzerine çıkmasına dair bir sürecin başladığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı. 

Not: Ekonomi değerlendirmeleri tamamen ilgili ekonomistin kişisel düşünceleridir. Yalnızca bu değerlendirmelerle yatırım kararı alınmamalıdır. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@