Taksim Cami Açılışı Ne Zaman, Saat Kaçta, Nasıl Gidilir, Hangi Toplu Taşıma Araçları İle Hangi Yollardan Ulaşılır?

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği Taksim Cami açılışı heyecanı başladı. Peki Taksim Cami ne zaman, saat kaçta açılacak? Taksim Camisi'ne nasıl gidilir, adres tarifi nedir? Taksim Camisi'ne hangi yollardan ulaşılır?

Taksim Cami Açılışı Ne Zaman, Saat Kaçta, Nasıl Gidilir, Hangi Toplu Taşıma Araçları İle Hangi Yollardan Ulaşılır?

Tüm Türkiye'yi heyecanlandıran Taksim Camisi için büyük gün geldi çattı. İnşaatın temeli 17 Şubat 2017'de atılan Taksim Camisi kompleks halinde inşa edildi. Şefik Birkiye ve Selim Dalaman isimli mimarlar tarafından çizilen projede otopark, sergi alanı, konferans salonu, aş evi, avlu, kütüphane gibi bölümler yer alıyor.

TAKSİM CAMİ NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇILACAK?

Taksim Cami için bugün açılış töreni yapılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Cuma namazının ardından gerçekleşecek olan açılış töreninin ardından Taksim Cami ibadete açılacak. Vatandaşlar vakit namazlarını Taksim Camisi'nde kılmaya başlayabilecekler. Ayrıca caminin içerisinde inşa edilen ve faaliyete geçirilen diğer donatılar da vatandaşların hizmetine açık olacak.

TAKSİM CAMİSİ'NE NASIL GİDİLİR?

Taksim Camisi'nin açılışı nedeniyle vatandaşlar bu caminin tam adresini ve nasıl gidilebileceğini merak ediyorlar. İstanbul'da Taksim Meydanı'nın hemen yanında inşa edilen Taksim Camisi'ne farklı ulaşım araçları ile ulaşmak mümkündür. Taksim Meydanı'na çıkan metro, deniz ulaşımı ve Eminönüne giderek oradan otobüs ile Taksim'e giderek Taksim Camisi''ne ulaşılabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Taksim'e giden ve bir çok ilçeden hareket eden otobüsleri ile de Taksim Camisi ziyaret edilebilir.

TAKSİM CAMİ MİMARİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Taksim Cami için belirlenen ve kullanılan arsanın alanı 2.482 metrekareden ibarettir. Bu arsanın üzerinde 16.500 metrekarelik bir inşaat alanı bulunmaktadır. Top-down yöntemi ile inşa edilen yapının zemin üstü yüksekliği ise 21 metredir. Ana kubbenin çapı ise 28 metre ve yüksekliği de 9 metredir. Taksim Cami minarelerinin uzunluğu 61 metredir ve bu minareler taşlama ile süslenmiştir. Caminin hat yazılarını ise buraya özel olarak Hattat Davut Bektaş ve Nakkaş Adem Turan yazmışlardır. Camiyi aydınlatmak için 60 avize kullanılmıştır. Ana kapısı çelikten imal edilen caminin toplamda 4 giriş kapısı bulunmaktadır. 4 bin kişinin aynı anda namaz kılabileceği camide 3 katlı ve 165 araç kapasiteli bir de otopark vardır.

SONRAKİ HABER