Takyidat Ne Demek, Belgesi Nasıl Alınır?

Gayrimenkul işlemleri için en sık kullanılan terimlerden biri olan Takyidat nedir, ne işe yarar, e devlet üzerinden takyidat belgesi nasıl alınır?

Emlak Haberleri 23.07.2021 - 19:10 23.07.2021 - 19:24 Gülcan Özer

Gayrimenkul işlemleri için en sık kullanılan terimlerden biri de takyidat terimidir. Çok sık kullanılan bir terim olmasına rağmen ne yazık ki pek çok kişi bu terimin anlamını bilmemektedir.

TAKYİDAT NE DEMEK. NEDİR?

Türk Dil Kurumu sözlüğünde takyidat kelimesi sınırlama anlamına karşılık olarak kullanılmaktadır. Sınırlama anlamına gelen takyidat isimli belge üçüncü kişiler tarafından talep edilemez. Ancak yine de bu belgeye ait olan taşınmaza ilişkin tüm bilgiler herkes için sorgulamaya açıktır.

TAKYİDAT BELGESİ NEDİR, NASIL ALINIR?

İlgili taşınmaza ait olan tapunun tüm detaylarını gösteren belgeye takyidat belgesi adı verilir. Bu belge sayesinde tapunun üzerinde ipotek, şerh, intifa hakkı, haciz, vefa hakkı ve irtifakk hakkı gibi istifade hakkı olup olmadığı görülebilmektedir. Özelikle de yüksek miktarlı taşınmaz satışlarında ve ya da bu tip şüphelerin olduğu gayrimenkul alışverişlerinde talep edilmektedir.

takyidat-belgesi

Takyidat belgesi almak için öncelikle hesaplanan harç tutarı yatırılır. Söz konusu belgenin üçüncü kişilere verilmesi yasaktır. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü TKGM daireleri üzerinden kolaylıkla alınmaktadır, Bunun için tapu sahibinin takyidat belgesi başvurusu yapması ve sonrasında hesaplanarak kendisinden talep edilen takyidat belgesi harcını yatırması yeterli olacaktır.

TAKYİDAT BELGESİ E DEVLETTEN NASIL ALINIR?

Takyidat belgesi harcı ödendikten sonra bu belge alınabilmektedir. Takyidat belgesi harç ödemesi Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi devlet bankalarına yapılabileceği gibi aynı zamanda İş Bankası, Akbank ve Garanti Bankası gibi özel bankalara da yapılabilmektedir. E devletten takyidat belgesi almak için ilk olarak 11 haneli kimlik numaranız ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapın.

Ardından arama bölümüne takyidat belgesi yazın ve büyüteç işaretini tıklayarak arama yapın. Çıkan linki tıkladığınızda sistem sizi otomatik olarak e devlet üzerinden web tapu uygulamasına yönlendirecektir. Bu uygulama üzerinden ilgili adımları takip ederek ve yönergeleri tamamlayarak belgenizi alabilirsiniz. Takyidat belgesi tapu harcı banka şubeleri üzerinden tahsil edimekte olup diğer bankalardan farklı olarak Ziraat Bankası ilgili harcın ödemesi için müşterilerine ATM üzerinden de ödeme yapma imkanı sunmaktadır. Harç yatırılmadan belgenin alınması ise mümkün değildir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@