Talep Azaldı, Zam Rekortmeni Demir Fiyatları Çakıldı! Ankara, İstanbul, İzmir İnşaat Demiri Ton Fiyatı Kaç TL?

Çin başta olmak üzere tüm dünyada talep keskin bir şekilde düşerken hem bakır hem de demir fiyatları büyük bir düşüş yaşadı. İnşaat demirinin ton fiyatı ne kadar, 1 ton demir kaç TL oldu?

Emlak Haberleri 12.05.2022 - 15:00 12.05.2022 - 15:32 Gülcan Özer

Yükselen enflasyon rakamları nedeniyle Amerika'nın başını çektiği pek çok ülkede parasal sıkılaşma politikasına geçiş yapılırken Çin'de ise yeniden son derece sıkı Covid 19 önlemlerinin alınmaya başlanması ile metal talebinde keskin bir düşüş yaşandı. Talebin büyük bir hızla düştüğü metal piyasasında fiyatlarda yönünü aşağıya çevirdi. 

Yükselecek beklentisi ile demir stoku yapan müteahhitlerde şok etkisi yaratan fiyatlarda yaşanan düşüş artmaya devam ederken demirin yanı sıra bakır fiyatlarında da son derece sert bir aşağı yönlü hareketlilik görüldü. İç piyasada da demir alımları azalırken talepteki cılızlık ile fiyatlar 15 bin liranın altına sarktı. İşte metal piyasası ve demir fiyatlarında yaşanan son durum...

YÜKSELEN DOLAR KURU TEDİRGİNLİĞİNE RAĞMEN DEMİR FİYATLARI DÜŞTÜ! 

Dış piyasada son derece sert bir şekilde düşen metal fiyatları iç piyasada dolar kurunda yaşanan yükseliş etkisi ile sınırlı kalsa da yine de düştü. İthal hurda ve yerli hurda fiyatlarında yaşanan büyük düşüş inşaat demiri ton fiyatlarına da indirim olarak yansıdı. 

demir fiyatları 125 mayıs

Yaşanan düşüşün etkisi ile Ankara inşaat demiri ton fiyatları 8'lik inşaat demiri için 15 bin 100 TL, 10'luk inşaat demiri ton fiyatı için 15 bin 100 TL ve 12'lik inşaat demiri ton fiyatı için ise 14 bin 700 TL oldu. 

İstanbul'da inşaat demiri ton fiyatları ise 8'lik inşaat demiri ton fiyatı 15 bin 30 TL, 10'luk inşaat demiri ton fiyatı 14 bin 930 TL ve 12'lik inşaat demiri ton fiyatı için ise 14 bin 830 TL olarak açıklanırken İzmir'de ise 8'lik inşaat demiri fiyatı 14 bin 650 liraya düştü. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com 

Yorumlar (3)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@