Talepte Bulundular, Onay Gelmeden Ekmeğe Zam Yaptılar!

Ekmek zammı için İTO'ya talepte bulunan fırıncılar, onay gelmesini beklemeden İstanbul'da ekmek fiyatlarına gayriresmi zam yaptılar. İstanbul'da ekmek kaç TL oldu?

Finans 14.05.2022 - 16:10 14.05.2022 - 16:10 Gülşah Konuk Akın

Son 6 ay içerisinde İstanbul'da ekmek fiyatlarına üç kez zam yapıldı. İstanbul Ticaret Odası'nda ekmeğe zam yapılması için talepte bulunan fırıncılar, henüz zam taleplerine yanıt gelmeden ekmeği zamlı fiyat ile satmaya başladılar. İstanbul'un bazı ilçelerinde ekmek fiyatları 4,5 liraya kadar arttı. Geçtiğimiz aralık ayında da resmi zam açıklaması gelmeden evvel ekmek 3,5 liradan satılmaya başlanmıştı.

EKMEK ZAMMI TALEBİ İTO NİSAN AYI MECLİSİNDE GÜNDEME GELMEDİ

Fırıncılar, İstanbul Ticaret Odası'nın nisan ayındaki meclisinde ekmek fiyatlarına ,6 zam yapılmasını talep etmişti. Bu hafta yapılan İTO mayıs meclisinde fırıncıların bu talebi gündeme gelmedi. İTO'dan resmi bir açıklama ya da onay gelmemesine rağmen bazı ilçelerdeki fırıncılar, maliyet artışlarını gerekçe gösterdi ve ekmeği 4 hatta 4,5 liradan satmaya başladı. Aralık ayında da resmi zam beklenmemiş ve maliyet artışları gerekçe gösterilerek ekmek 3,5 liradan satılmaya başlanmıştı.

CEZAYI GÖZE ALARAK ZAM YAPIYORLAR

 İTO 12 No’lu Ekmek Un ve Unlu Mamuller Meslek Komitesi Başkanı Hasan Demir, Sözcü'ye yaptığı açıklamada, Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle un fiyatlarının arttığını, enerji ve maya giderleri derken fırıncıların bunlarla baş edemez hale geldiğini ifade etti. İTO'nun son resmi zam kararının Şubat 2022'de alındığını söyleyen Demir: “Bu zamla birlikte şubat itibarıyla 210 gram ekmek 3 liraya çıkmıştı. Nisan ayı meclisinde 210 gram ekmeğin 3,5 liraya çıkması talebinde bulunduk ama henüz gündeme alınmadı” ifadelerini kullandı.

Buğday hasadının da başlayacağı ilerleyen günlerde zam talebinin İTO'nun haziran ayı meclisine taşınabileceğini, ancak bazı fırıncıların resmi açıklama beklemeden cezaları göze alarak 10 gündür ekmek fiyatlarına zam yaptığını, Üsküdar ve Beykoz'da ekmeğin 4 TL'den, Beşiktaş ve Kadıköy'de de 4,5 liradan satılmaya başlandığını açıkladı.

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@