Taliban Sözcüsü Şahin! Doğal Zenginliklerin İşlenmesinde En Fazla Türkiye'ye İhtiyacımız Var

Taliban Sözcüsü Suheyl Şahin, Afganistan'da alt yapının çöktüğünü çok sayıda alanda ve doğal zenginliklerin işlenmesi konusunda en fazla Türkiye'ye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Taliban Sözcüsü Şahin! Doğal Zenginliklerin İşlenmesinde En Fazla Türkiye'ye İhtiyacımız Var

Taliban'ın kurucu üyeleri arasında yer alan ve halen sözcü konumuna bulunan Suheyl Şahin, Afganistan'da izlenecek yol hakkında açıklamalarda bulundu. Bundan sonraki dönemde nasıl bir süreç izleneceği ve ülke genelinde atılacak adımlara dair bilgi veren Şahin, Türkiye ile ilişkilere değindi.

HEM RUSYA HEM ABD'Yİ YENDİK

Taliban Sözcüsü konuşmasının başında Taliban'ın neden savaştığını açıkladı. Güç ve iktidar için savaşmadıklarını ifade eden Taliban halklarının özgürlüğü için savaştıklarını söyledi. Çok zor dönemler atlattıklarının altını çizen Taliban sözcüsü kendileri hakkında karalama kampanyası düzenlendiğini de söyledi. Şahin önce Rusların daha sonra ise ABD'lerin Afganistan'da çok kan döktüğünü ifade ederek Afgan halkının hem Rus hemde ABD güçlerini mağlup ettiğini söyledi.

Sözcü konuşmasının devamında ayrıca "Taliban'ın elde ettiği başarı da Amerikalıların yol açtığı fesat ve atadıkları kukla yönetimlerin zaafları da önemli etkenler oldu. Yolsuzluk, rüşvet, liyakatsiz ve inançsız kadroların yönetimi aynı zamanda işgalcilerin ve iş birlikçilerin sonu oldu" ifadelerini kullandı.

TALİBAN'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Talibank sözcüsü kendisine sorulan Türkiye sorusunu da yanıtladı. Taliban'ın Türkiye ile mesafeli bir görüntü çizdiğini ve bunun nedeninin ne olduğunu soran gazeteciye Süheyl Şahin durumun tam tersi yönde olduğunu söyledi. Türkiye'nin güçlü bir aktör ve İslam Ümmeti için önemli bir devlet olduğunu söyleyen Şahin, en fazla Türkiye'ye ihtiyacımız var dedi.

"Ben açıkça ilan ediyorum Afganistan İslam Emirliği olarak tüm ülkelerden daha çok Türkiye'nin dostluğuna, desteğine ve iş birliğine ihtiyacımız var. Afganistan'ın zengin yer altı zenginlikleri var. Ancak bunları işleyecek gücümüz yok. İşgal ve yağmacı yöneticiler yüzünden tüm altyapımız çöktü. Sağlık, eğitim, ekonomi, inşaat ve enerji alanında ve bakir yer altı zenginliklerinin işlenmesi konusunda Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz."

Süheyl Şahin konuşmasının devamında ayrıca iç dengelerin sağlanmasının hemen ardından bu alanlarda Türkiye ile ilişkilere başlamak istediklerini bildirdi.