Taliban'dan Sıcak Açıklama! Türkiye'den Ne İstediklerini Açıkladılar

Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban nasıl bir yönetim oluşturacaklarına dair ilk ipuçlarını açıkladı. Taliban açıklamasında Türkiye'de de sıcak mesaj gönderdi.

Taliban'dan Sıcak Açıklama! Türkiye'den Ne İstediklerini Açıkladılar

Afganistan'da yaşanan gelişmeler tüm dünya gündeminde merkezde bulunuyor. ABD'nin ülkeden çekilmesi sonrası hızla ilerleyen Taliban tüm yönetimi ele geçirdi. Başkent Kabil'i alan Taliban yönetiminin bundan sonraki süreçte izleyeceği politika ise merak konusu.

TALİBAN'DAN TÜRKİYE AÇIKLAMASI

Taliban yönetiminin hem diğer ülkeler hemde Türkiye ile nasıl bir ilişki içinde olacağına dair ilk açıklama A Haber'de yer aldı.

A Haber, Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen ile kısa bir görüşme gerçekleştirmeyi başardı. Görüşmede Suhail Shaheen, Afganistan'da yaşanan gelişmelere dair bilgi verirken geleceğe dönük de açıklamalarda bulundu. Taliban Sözcüsü konuşmasının başında yeni kurulacak hükümetin yeni dünya düzenine uyum sağlayacağını ifade etti. Dünyaya bir mesaj gönderen Shaheen hem bölgesel hemde küresel uyum içinde olacaklarını aktardı. Türkiye konusunda da açıklamalarda bulunan Taliban Sözcüsü Türkiye ile işbirliğine sıcak baktıklarını söyledi.

Afganistan'da kurulacak yönetimin nasıl şekilleneceğine ve göstereceği tutuma dair Taliban Sözcüsü Suhail Shaheen “Bizim mesajımız dünyaya şudur; Afganistan’da bir hükümet kurulacak ve bu hükümet dünyadaki düzene uyum sağlayacak. Bölgesel olarak da herkesle uyum içinde olacağız. Pakistan, Afganistan ve çevremizdeki için temel hakları tanıyarak yönetim kurmak istiyoruz. Herkesin içi rahat olsun. Kimse için tehdit oluşturmuyoruz” ifadelerini kullandı.

SONRAKİ HABER