Tam Açılma Beklenirken Kısıtlamalar Geri Gelecek Mi? 29 İlde Kırmızı Alarm Verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından son kabine toplantısı ile açıklanan tam normalleşme kararları büyük sevinç yaratmıştı. 1 Temmuz 2021 tarihi itibar ile pek çok koronavirüs yasağı ve kısıtlamasının kaldırılacağı ilan edilirken 29 ilde kırmızı alarm verildi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan 100 binde haftalık koronavirüs haritası ile risk ortaya serilirken kısıtlamalar geri döner mi, 1 Temmuz kararları iptal edilir mi, pazar sokağa çıkma yasağı olur mu soruları da gündeme geldi.

GÜNDEM 23.06.2021 - 09:08 23.06.2021 - 09:08 Emlak 365

12 - 18 Haziran 2021 tarihlerine ait 100 binde haftalık koranvirüs risk haritası tablosu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklandı. Açıklanan haritaya göre ne yazık ki tedbirlerde yapılan gevşetme ile bazı illerde vaka sayılarında büyük oranda artış yaşandığı görüldü. 

Kademeli normalleşme takvimi kapsamında 17 günlük tam kapanmanın ardından belirli yasaklar kaldırılmaya başlanmış, son yapılan kabine toplantısı ile de 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile tam açılma adımlarının atılmaya başlanacağı ilan edilmişti. Özellikle de hafta içi sokağa çıkma yasağı ve Pazar yasaklarının kaldırılacağının ilan edilmesi büyük sevinç yaratmıştı. 

100 BİNDE İLLERE GÖRE HAFTALIK VAKA  SAYISI TABLOSU 12 - 18 HAZİRAN 2021 

Türkiye adım adım tam açılma dönemine doğru ilerlemeye devam ederken tüm yasakların kalkacağı tarih ve eski normale dönüş süreci için ne yazık ki kötü bir haber geldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan 12 - 18 Haziran 2021 tarihli illere göre haftalık vaka sayısı tablosu haritası ile yasaklarda gevşeme yapılmaya başlanması ile vaka sayısında yeniden artışın başladığı görüldü. 

Açıklanan haritaya göre bir önceki verilere oranla koronavirüs vaka sayısı artan iller Yozgat, Yalova, Van, Şırnak, Şanlıurfa, Rize, Nevşehir, Muş, Mersin, Mardin, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Kastamonu, Hatay, Hakkari, Eskişehir, Diyarbakır, Denizli, Çanakkale, Bolu, Bitlis, Bingöl, Aydın, Artvin, Ardahan, Aksaray, Ağrı ve Adana olarak sıralandı. 

VAKA SAYISI EN ÇOK ARTAN  ve EN YÜKSEK OLAN İLLER HANGİLERİ?

Bir önceki haritaya göre yapılan kıyaslamada vaka sayısı en çok artan iller Hakkari, Ağrı, Ardahan, vaka sayısı en hızlı düşen iller ise Kars, Gümüşhane ve Bartın olarak sıralandı.

   Haftalık vaka sayısı en yüksek ilimiz ise Kütahya oldu. Yaşanan artışın ardından Kütahya'da koronavirüs vaka sayısı 100 bin 116.18 seviyesine yükselirken Kütahya'yı vaka sayısı en çok artan iller sıralamasında 109.91 oranı ile Bolu, 107.89 oranı ile Eskişehir, 103.47 oranı ile Ağrı, 96.99 oranı ile ise Rize izledi. 

KISITLAMALAR VE YASAKLAR GERİ DÖNER Mİ?

1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile tam açılma ve eski normale dönüş sürecine girecek olan Türkiye'de vaka sayısında yaşanan artış endişe yaratırken 1 Temmuz tarihine kadar hızlı yükselişin sürmesi durumunda tedbir kararlarının uygulanmasına bir süre daha devam edilebileceği ve 1 Temmuz kararlarının askıya alınabileceği belirtiliyor. 

Bu nedenle aşı sırası gelen kişilerin vakit kaybetmeden aşılarını olmaları, aşı olsun ya da olmasın herkesin koronavirüs tedbir kararlarına sıkı bir şekilde uyması, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulması, maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyulması büyük önem taşıyor.

Yorumlar (1)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@