Tam Kapanma Sonrası Normalleşme Döneminde Yeni Konut Kampanyaları ve Devlet Teşviki Geliyor!

Türkiye 17 günlük tam kapanma sonrası 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü itibari ile kademeli normalleşme dönemine geçiş yapmaya hazırlanırken bir müjdeli haber de ev almak isteyen kişilere verildi. TÜİK tarafından açıklanan Nisan ayı konut satış rakamlarında yükseliş yaşanırken sektör asıl çıkışı Mayıs ayında başlayan yeni konut kampanyaları ve devlet teşvikleri sayesinde Haziran ayında yapmayı planlıyor.

Tam Kapanma Sonrası Normalleşme Döneminde Yeni Konut Kampanyaları ve Devlet Teşviki Geliyor!

2020 yılında Haziran ayında Türkiye yeniden normale dönüş sürecinde ucuz kredi destek kampanyaları ile ekonomik olarak hızlı bir ivme yakalamıştı. Süreçte enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile faiz oranları kademeli olarak yükseltilmeye başlarken gözler Ramazan Bayramı sonrası açıklanacak normallaşme paketine çevrildi.

RAMAZAN BAYRAMI SONRASI KONTROLLÜ NORMALLEŞME SÜRECİ İÇİN YENİ KONUT KAMPANYALARI VE DEVLET TEVŞİKLERİ Mİ GELİYOR?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarını değerlendiren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım inşaat ve gayrimenkul sektörü olarak tam kapanma döneminden olumsuz etkilendiklerini belirterek 20 günlük tam kapanma sürecinin sektörü olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Durbakayım satış ofislerinin kapalı olduğunu, şantiyelerde inşaat çalışmalarının devam etmesine rağmen konut satışı yapamadıklarını belirterek "Satış ofislerimizde online görüşmeler üzerinden satış yapmaya çalıştık ancak insanlar bir ömür boyu oturacakları evi satın alırken, yapmış oldukları böylesi büyük bir yatırım yaparken evi gezmeden alma konusunda kararsızlıklar yaşadı.

Online konut satışı çok fazla olmadı. İnsanların konut projelerini gezememesi satışlarımızı çok fazla olumsuz etkiledi. Özellikle de hafta sonu yasaklarının kaldırılmas ile konut satışlarında hızlı bir artış yaşanmasını bekliyoruz. Ancak kapanma sonrasında sektörde başlamasını beklediğimiz kampanyalar ve devletten gelmesini beklediğimiz teşviklerle ile birlikte konut satışlarında tekrar yukarı yönlü bir ivmelenme yaşanmasını bekliyoruz" diyerek yeni konut satış kampanyaları ve devlet teşvikleri müjdesi verdi.

SONRAKİ HABER