Tam Kapanmada İnşaat İşçileri ve Apartman Görevlileri, Kapıcılar Sokağa Çıkabilir Mi, Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Mı?

Türkiye 29 Nisan 2021 Perşembe günü itibari ile 17 Mayıs 2021 Pazartesi gününe kadar devam edecek tam kapanma dönemine girdi. Koronavirüs salgını nedeni ile kabine toplantısı sonrasında açıklanan yeni tedbir kararları kapsamında 17 günlük tam kapanma ve sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Peki, yasak döneminde inşaat işçileri ve apartman görevlileri, kapıcılar sokağa çıkabilir mi, yasak var mı yoksa sokağa çıkma yasağından muaf mı?

Tam Kapanmada İnşaat İşçileri ve Apartman Görevlileri, Kapıcılar Sokağa Çıkabilir Mi, Sokağa Çıkma Yasağından Muaf Mı?

Artan koronavirüs vaka sayısı nedeni ile beklendiği üzere Türkiye tam kapanma dönemine geçiş yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabine toplantısı sonrasında ulusa sesleniş konuşması ile açıklanan yeni tedbir kararları kapsamında 29 Nisan - 17 Mayıs tarihleri arasında tam kapanma ilan edildi.

Tam kapanma kararının alınmasının ardından dün gece yarısı İçişleri Bakanlığı tarafından beklenen genelge yayımlandı. 81 il valiliğine gönderilen Tam Kapanma Tedbirleri Genelgesi kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulamasının detayları belirlenmiş oldu. Söz konusu dönemde açık olan yerler ve sokağa çıkma yasağından muaf olan kişiler de belirlenmiş oldu.

İNŞAAT İŞÇİLERİNE YASAK VAR MI, İNŞAAT İŞÇİLERİ TAM KAPANMA DÖNEMİNDE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF MI, SOKAĞA ÇIKABİLİR Mİ?

Türkiye genelinde uygulamaya alınan sokağa çıkma yasağı uygulaması kapsamında en çok merak edilenlerin başında da sokağa çıkma yasağı muafiyeti yer aldı. Devam eden çok sayıda inşaat projesi ve çalışan şantiye bulunduğu için inşaat işçilerinin statüsü de merak konusu oldu. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge kapsamında inşaat işçilerine muafiyet geldi.

İnşaat işçileri sokağa çıkma yasağından muaf tutulurken genelgede "Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla üretim ve imalat tesisleri ile inşaat faaliyetleri ve bu yerlerde çalışanlar" maddesi kapsamında inşaat işçilerinin sokağa çıkabileceği duyuruldu.

TAM KAPANMADA APARTMAN GÖREVLİLERİ, KAPICILAR SOKAĞA ÇIKABİLİR Mİ, SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDAN MUAF MI, YASAK VAR MI?

Aynı genelge kapsamında apartman görevlileri ve kapıcılar için de muafiyet hakkı tanındı. İçişleri Bakanlığı Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi başlıklı yayımlanan liste kapsamında "Sokağa çıkma kısıtlamalarının uygulanacağı günlerde istisna kapsamında olduğunu belgelemek ve muafiyet nedeni/güzergahı ile sınırlı olmak kaydıyla; Profesyonel site yöneticileri ile apartman/site yönetimince düzenlenen görevli olduklarına dair belgeyi ibraz etmek ve ikametleriyle görevli oldukları apartman veya sitelere gidiş-geliş güzergâhıyla sınırlı olmak kaydıyla apartman ve sitelerin temizlik, ısınma vb. işlerini yerine getiren görevliler" yasak kapsamı dışında tutuldu.