Tamamen Değişiyor! Ev ve Araba Almak İsteyenler İçin Yeni Düzenleme Geliyor

Son dönemde giderek yükselen faiz oranları sonrası vatandaşın faizsiz konut ve araba satışına yönelmesi ile beraber faizsiz konut sistemi daha fazla tercih edilmeye başlamıştı.

Tamamen Değişiyor! Ev ve Araba Almak İsteyenler İçin Yeni Düzenleme Geliyor

Son dönemde giderek yükselen faiz oranları sonrası vatandaşın faizsiz konut ve araba satışına yönelmesi ile beraber faizsiz konut sistemi daha fazla tercih edilmeye başlamıştı. Faizsiz konut edindirme sistemi yasalaşırken sil baştan yapılan yeni düzenleme ile vatandaş devlet güvencesine alınıyor!

FAİZSİZ KONUT EDİNDİRME SİSTEMİ YASALAŞIYOR!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen talimat sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan yeni yasal düzenleme ile beraber meclise kanun teklifi verilmişti. Yapılacak olan yeni yasal düzenleme ile faizsiz konut edindirme ve araba satışı yapmayı taahhüt eden bu tip firmalara sermaye şartı getirilecek. Bu kurumlar da tıpkı bankalarda olduğu gibi Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu BDDK tarafından denetim altında tutulacak ve sıkı koşullar altında hizmet verecek.

Bu sayede sisteme giren herkesin taahhüt edilen koşullarda evini ve arabasına sahip olması devletin güvencesi altına alınmış olacak. Yeni bir saadet zinciri skandalı yaşanmasının önüne geçilecek, vatandaş devlet güvencesi verilmesi ile beraber daha fazla bu sistemlere güvenerek faizsiz ev sahibi olabilecek.

Tamamen Değişiyor! Ev ve Araba Almak İsteyenler İçin Yeni Düzenleme Geliyor - Resim 1

ALTIN GÜNÜ MANTIĞI İLE EV SAHİBİ YAPACAK SİSTEMİN İLK 12 MADDESİ KABUL EDİLDİ!

Mecliste yapılan görüşmeler kapsamında Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu'na, kurulması öngörülen tasarruf finansman faaliyetine ilişkin yapı ve süreçlerin daha iyi anlaşılabilmesi için "organizasyon ücreti", "tahsisat", "tasarruf finansman faaliyeti" ile "tasarruf fon havuzu" başta olmak üzere sektörde hayati öneme sahip olan ve sınırların belirlenmesini sağlayacak ilave kavramlar getirilecek.

Tamamen Değişiyor! Ev ve Araba Almak İsteyenler İçin Yeni Düzenleme Geliyor - Resim 2

Mecliste üzerinde görüşmelere devam edilen Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi yasalaştığı anda bu amaçla kurulacak olan şirketlerin izinleri BDDK'nın en az 5 üyesinin onayı ile verilecek. Kurulan şirketlerin asgari sermaye tutarı 100 milyon lira olarak uygulanacak. Ev ve araba satın almak için oluşturulan havuzlarda biriken paralar asla başka amaçlarla kullanılamayacak ve tasarruf finansman sözleşmesi ile sisteme giren vatandaşlara belirli kurallar dahilinde cayma ve sözleşme fesih hakkı tanınacak. Gerekli izinleri almadan bu hizmetleri vermeye devam eden kişiler hakkında ise 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemi ile dava açılabilecek.