Tanzanya'da 2 Milyar Dolarlık Dev Türk Projesi İçin İmzalar Atıldı!

Türk firması Yapı Merkez, Tanzanya'da 368 km'lik demiryolu inşası için düzenlenen ihaleyi kazandı. Demiryolu projesi için 2 milyar dolarlık bütçe ayrıldı.

Emlak Haberleri 29.12.2021 - 10:06 29.12.2021 - 10:07 Büşra Uluşen

Türkiye'nin son aylarda Afrika ülkeleriyle olan olumlu ilişkiler sektörlere de olumlu yanıyor. Tanzanya, Doğu Arika'nın en hızlı tren hattı olacak 368 km'lik demiryolu inşası için Türk firması Yapı Merkezi ile anlaşma sağladı. Anlaşmada, demiryolu inşası için tam 1,9 milyar dolarlık bütçe sağlandı.

Dev İhaleyi Türk Firması Kazandı!

Doğu Afrika ülkesi Tanzanya, diğer ülkelerle olan ticareti ve etkileşimi artırmak amacıyla inşa ettiği 1.219 km'lik bir hattın önemli bir parçası olan MakutoporaTabora bölümünün yapımı için Türk firması Yapı Merkezi ile anlaştı. 

tanzanya

İmza törenine, Tanzanya Cumhurbaşkanı Samia Suluhu Hassan ile Yapı Merkezi Başkan Yardımcısı Erdem Arıoğlu katılım sağladı. 

Güzel Haberi Sosyal Medyadan Verdiler

Türkiye'nin Darüsselam Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu, sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada konu ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

mehmet güllüoğlu

Mehmet Güllüoğlu, Cumhurbaşkanı Samina Suluhu huzurunda yapılan anlaşmaya Başbakan, Ulaştırma Bakanı ve birçok bakanın katıldığını dile getirerek, projenin ülkenin merkez, koridoru şeklkinde tabir edilen DarEsselam'dan Mwanza'ya kadar birçok şehirden geçtiğini belirtti. 

2 Bini Türk, 14 Bin Kişi İstihdam Edilecek

Büyükelçi Mehmet Güllüoğşu, projenin Makutupora ile Tabora arasındaki etabın 364 km alana sahip olduğu ve toplam maliyetin yaklaşık 2 milyar dolar olacağını belirtti. Ayrıca proje kapsamında 2 bini Türk vatandaşı olmak üzere toplam 14 bin çalışan istihdam edilecek. 

tanzanya3

''Proje İçin Parayı Vergilerden Almayacağız''

Anlaşma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Samia Suluhu, projeyi gerçekleştirmek için borç alacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Suluhu, kredi almanın en iyi yollarını bulmak için çalıştıklarını söylerken, proje için gerekli parayı harçlardan ya da yerel vergilerden almayacaklarının altını çizdi. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@