Tapu Dairesinde Sahte Dublör İle Milyonluk Vurgun! E Devlet Üzerinden Hemen TKGM SMS Bildirimi Açın, Tapunuzdan Olmayın!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü alınan tüm önlemlere rağmen sahte ve hileli tapu satış haberleri ile gündeme geliyor.

EMLAK HABERLERİ 14.02.2020 - 20:00 15.07.2021 - 00:10 Emlak 365

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü alınan tüm önlemlere rağmen sahte ve hileli tapu satış haberleri ile gündeme geliyor. Dolandırıcılar akıl almaz yöntemlerle vatandaşın arsa, ev, işyeri, dükkan ve konut tapuları üzerinden milyonluk vurgun yapıyor. E Devlet üzerinden tek bir hamle ile sizde kendinizi koruma altına alabilir, tapunun habersiz satışı ve devri hakkında kendinizi koruma altına alabilirsiniz....

İzmir'de düzenlenen sahte tapu işlemleri operasyonu sonrası sahte dublör kullanılarak yapılan yeni bir tapu vurgunu daha ortaya çıktı. TAPU FARELERİ İŞ BAŞINDI! SAHTE DUBLÖR VE EVRAKLAR KULLANILARAK VATANDAŞIN EVİ HABERSİZ SATILIYOR!"İstanbullu Banker" olarak tanınan Mehmet Vecihi Eröge'nin sahibi olduğu çok sayıda taşınmazın kendi bilgisi ve iradesi dışında sahte evrak ve dublör kullanılarak 2015 ile 2016 yıllarında satıldığı yönünde yürütülen soruşturmada güvenlik güçleri bugün çok sayıda kişiyi göz altına aldı. 20 milyon liralık tapu vurgunu yapıldığı iddia edilirken 11 kişinin güvenlik güçlerinin ortak operasyonu ile göz altına alındığı öğrenildi. Konu hakkında daha önce açıklama yapan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Mehmet Zeki Adlı "Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden haberdar olmak için e-Devlette 'Tapu Telefon Bilgileri Beyan' kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli.Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yolu ile bilgi veriliyor. Cep telefonlarına 'Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde ... sıra no ile işlem yapılmaktadır' şeklinde otomatik SMS gönderiliyor.İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor. Bu uygulama tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde artırdı" diyerek herkesin hemen bu işlemi yaparak kendisini güvence altına almasını istemişti. E DEVLET TAPU SMS KAYDI VE TAPU SORGULAMA NASIL YAPILIR?Sahip olduğunuz taşınmazın sizden habersiz satışını engellemek için tek yapmanız gereken hemen e devlet şifresi ile sisteme giriş yapmak. E Devlet şifreniz yoksa ya da şifrenizi unuttuysanız mobil bankacılık sistemi üzerinden de e devlete giriş yapabilir, e devlet şifre zarfını size en yakın PTT şubesi üzerinden alabilirsiniz. E devlete giriş yaptıktan sonra arama bölümüne tapu SMS kaydı ya da Tapu Telefon Bilgileri Beyan yazarak ara tuşuna basın ve gelen ekranda çıkan seçeneğin üzerine tıklayarak ilgili kaydı oluşturacağınız ekrana geçiş yapın. 

Gelen yeni ekranda adınıza bir taşınmaz bulunuyorsa aşağıdaki ekranda yer alan bilgiler ekrana gelecektir. 

Bu alandayer alan cep telefonu numarası bilgilerinizi girin ve ardından kayıt tuşuna basın. Bu sayede sahibi olduğunuz tapu ya da tapular için yapılacak olan tüm işlemler hakkında size önceden SMS bilgilendirme mesajı gönderilmesini sağladığınız için sizden habersiz bir işlem yapılmasını engelleyebilirsiniz. 


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@