Tapu Güvenliği İçin Yeni Önlem: Dolandırıcılığı Önlemek İçin Kimliksizleştirme Yapılacak!

Tapuda yaşanan dolandırıcılık olaylarını azaltmak için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir güvenlik önlemi daha hayata geçiriliyor.

Emlak Haberleri 08.06.2022 - 14:55 08.06.2022 - 15:04 Gülcan Özer

Son dönemde tapuda dolandırıcılık olayı girişimlerinin artması üzerine Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yeni bir güvenlik önlemi daha hayata geçiriliyor. Sistemde kayıtlı olan bilgilerin yetkisiz kişilerin eline geçmesi durumunda verilerin kimlere ait olduğunun tespit edilmesini zorlaştırmak adına bu bilgilerin maskelenmesi ya da yada kısmen kimliksizleştirilmesini sağlayacak. 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından 8 Haziran 2022 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan "Tapu ve Kadastro Verilerinin İşlenmesi ve Elektronik Ortamda Yapılacak İşlemler Hakkında Yönetmelik" bugün tarihi itibari ile yürürlüğe girdi. Yeni yönetmelik kapsamında Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemindeki (TAKPAS) verilerinin güvenliği hakkında yeni uygulamalar belirlenmiş oldu. 

TAPU BİLGİLER İÇİN EKSTRA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ GELİYOR! 

Yükselen konut fiyatları ve arsa fiyatları sonrasında tapu dolandırıcılığı girişimlerinin daha da artması ve dolandırıcıların her gün yeni bir yöntem arayışına girmesinin ardından tapuda güvenlik önlemleri daha da arttırılıyor. Yeni önlemler kapsamında Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi (TAKPAS) üzerinden yapılan işlemlerde maskeleme ve kimliksizleştirme işlemlerinin uygulanacağı ilan edildi. 

Bilgi sistemi üzerinden yararlanarak taşınmaz hakkında veri elde eden kişilerin çıktı üzerinde işlemi yapan kişinin adı, tarih, saat bilgisi ve varsa kullanıcı adı bilgisi de yer alacak. Alıcı da elde ettiği bilgilerin gizliliğini ve güvenliğini sağlamakla yükümlü tutulacak. Verilerin izinsiz olarak bir başkası ile paylaşılması yasaklanacak. 

Emlak365.com

Gelişmelerden Haberdar Olun

@