Tapu Harcı İndirimi 2019 Uzatıldı, Konutta KDV İndirimi Uzatılacak Mı?

Ev almak isteyen kişileri yakından ilgilendiren tapu harcı ve konutta KDV indirimi için geri sayım devam ederken Cumhurbaşkanı kararnamesi ile tapu harcı uzatıldı.

EMLAK HABERLERİ 21.03.2019 - 08:40 15.07.2021 - 00:16 Emlak 365

Ev almak isteyen kişileri yakından ilgilendiren tapu harcı ve konutta KDV indirimi için geri sayım devam ederken Cumhurbaşkanı kararnamesi ile tapu harcı uzatıldı.

Aynı kararname ile sıfır konutlar için uygulanan konutta ve işyerinde KDV indirimi için de uzatma kararı çıktı. Konutta KDV indirimi de karar kapsamında yıl sonuna kadar uzatılmış oldu. Tapu Harcı İndirimi Devam Edecek Mi?Evet, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından imzalanan Bazı Bakanlar Kurulu Kararları ile Cumhurbaşkanı Kararlarında Değişiklik Yapılmasına İlişkin Karar (Karar Sayısı: 843) kapsamında tapu harcı indirimi bir kere daha resmen uzatılmış oldu. Tapu Harcı İndirimi Ne Zamana Kadar?İnşaat sektörününün içerisinde yer aldığı zorlu dönemde beklendiği üzere tapu harcı indirimi bir kere daha uzatıldı. 21 Mart 2019 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile söz konusu tarih 31 Aralık 2019 olarak revize edildi. Tapu harcı indirimi yıl sonuna kadar uzatılmış oldu. Konutta KDV İndirimi Ne Zamana Kadar?Yapılan yasal düzenleme ile beraber konutta KDV indirimi de yıl sonuna kadar uzatılmış oldu. Konutta KDV indirimi 31 Aralık 2019 tarihine kadar devam edecek. Konutta KDV İndiriminden Kimler Yararlanır?Düzenlenen kampanyadan 150 metrekare ve üstü sıfır konut alan herkes yararlanabilecek. Zaten bilindiği üzere ikinci el konut satışlarında KDV alınmıyor. Yani 2. el konut satışında KDV oranı 2018 yılında da uygulanmıyor ve sadece sıfır konut satışları KDV kapsamına alınıyor.KDV indiriminden yararlanmak isteyen kişilerin uymaları gereken iki kriter bulunuyor. Bunlardan biri sıfır konut almak diğer ise konutun 150 metrekare ve üzeri büyüklüğe sahip olması. Yapılan yasal düzenleme ile beraber 150 m2 üstü konutlarda KDV bundan sonra yüzde 18 değil yüzde 8 olarak hesaplanacak.İkinci El Konut Alanlar ve 150 Metrekareden Daha Küçük Ev Alanlar Etkilenmeyecek! Yapılan yasal düzenleme ikinci el konut alanları ve satın aldığı sıfır konut 150 metrekareden daha küçük olan kişileri ise etkilemeyecek. İkinci El Konutlarda KDV Oranı!Ülkemizde yürürlükte olan kanunlar kapsamında sadece büyüklüğü 150 metrekarenin üzerinde olan sıfır konutlar için KDV tahsilatı yapılmakta olup hem ikinci el konutlarda hem de büyüklüğü 150 metrekarenin altında olan sıfır konut satışları için KDV tahsilatı yapılmamaktadır. TAPU HARCI İNDİRİMİ RESMİ GAZETE KARARI İÇİN TIKLAYINIZ...Android uygulamamız için TIKLAYINIZİOS uygulamamız için TIKLAYINIZFacebook Konut Kredisi ve Emlak Haberleri Kapalı Grubumuza Katılmak İçin TIKLAYINIZFacebook sayfamız için TIKLAYINIZİnstagram sayfamız için TIKLAYINIZTwitter sayfamız içinTIKLAYINIZHaber Kaynağı: Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@