Tapu Harcı İndirimi Ne Zaman Bitiyor, Son Gün NeZaman?

Konut satışlarını desteklemek amacı ile başlatılan tapu harcı indirimi kampanyası tüm hızı ile devam ediyor. Peki, tapu harcı indirimi ne zaman bitiyor?

EMLAK HABERLERİ 21.08.2018 - 18:00 15.07.2021 - 00:20 Emlak 365

Konut satışlarını desteklemek amacı ile başlatılan tapu harcı indirimi kampanyası tüm hızı ile devam ediyor. Peki, tapu harcı indirimi ne zaman bitiyor?

Bilindiği üzere ülkemizde taşınmaz satışları tapu daireleri üzerinden yapılmaktadır. Taşınmazların satışları ve tapu devirleri için ise belirli oranda tapu harcı ödemesi yapılması istenmektedir. Tapu Harcı Ne Kadar?Ülkemizde yapılan konut satışları için tapu harcı olarak tapu daireleri üzerinden beyan edilen satış tutarı üzerinden konutu satan kişiden yüzde 2 ve konutu satın alan kişiden yüzde 2 olmak üzere yüzde 4 oranında tapu harcı ödemesi alınmaktadır. Yani 200 bin liralık bir konut satın alan kişi 4 bin lira ödeme yapmakta olup devletin kasasına bu satıştan her iki taraftan 4 bin lira olmak üzere toplamda 8 bin lira vergi kazancı girmektedir. Tapu harcı indirimi kampanyası ile bu oran düşürülmüş olup alıcı taraftan yüzde 1 ve satıcı taraftan yüzde 1 olmak üzere toplamda yüzde 2 olarak tahsil edilmektedir. Tapu Harcı İndirimi Ne Zaman Bitecek?Mayıs ayında başlayan tapu harcı indirimi son başvuru tarihi 31 Ekim 2018 olarak açıklandı. Yani ekim ayı sonuna kadar ev satın alan kişiler 200 bin liralık ev için bin lira tapu harcı öderken 31 ekimden sonra ev satın alan kişiler aynı ev için 2 bin lira para ödeyecekler. Yani indirimi kaçıran kişiler yüzde 1 oranında fazla para ödeyecekler. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@