Tapu Harcı Ödeyenler Tek Dilekçe İle Geri Alacak! KDK Müjdeyi Verdi, Muafiyet İmkanıyla 5.726 TL Harç Parası İadesi

KDK tarafından açıklanan emsal kararlar ile milyonlarca kişiye tek bir şart ile tapu harcı para iadesi müjdesi geldi. Yatırılan tapu harcı geri alınır mı, harç iadesi nasıl alınır, kentsel dönüşüm?

Emlak Haberleri 12.05.2022 - 08:20 12.05.2022 - 08:26 Gülcan Özer

Harç iadesi dilekçesi ile başvuru yapanlara, tek bir şartla ödedikleri tapu harcı paraları iade edilecek! Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından açıklanan emsal kararlar ile milyonlarca kişiye ödemiş oldukları tapu harcı paralarını geri alma kapısı açılmış oldu. Tapu harcı muafiyeti olan ancak bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapan kişiler, ödemiş oldukları paraları geri alacaklar. 

Tüm vergi türlerinde olduğu gibi tapu harcında da belirli koşullar altında muafiyet imkanı sunulmakta olup ne yazık ki pek çok kişi bu haktan haberdar olmadığı için tapu harcı ödemesi yapmaktadır. Bu haktan haberdar olmadığı için tapu harcı ödeyen kişilere KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında bu kişilere ödemiş oldukları tapu harcını geri alma imkanı sunuldu. Tek yapılması gereken ödeme yapılan tapu dairesine tapu harcı iade dilekçesi yazarak başvuru yapmak! 

TAPU HARCI GERİ ALMA DİLEKÇESİ İLE BAŞVURU YAP, ÖDEDİĞİN PARAYI GERİ AL! 

Konu alım satım işlemleri ve tapu devri işlemleri ülkemizde tapu daireleri üzerinden yapılmakta olup bu işlemlerin karşılığında devlet tarafından 2022 senesinde geçerli olmak üzere alıcı taraftan yüzde 2 ve satıcı taraftan yüzde 2 olmak üzere toplamda yüzde 4 oranında tapu harcı tahsil edilmektedir. 500 bin liralık bir konut satışında bu kapsamda toplamda devlet tarafından 20 bin liralık tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır. 

tapu-ana-manşet-2

Ancak belirli koşullar altında tüm vergilerde olduğu gibi tapu harcında da muafiyet hakkı tanınmakta olup bu haktan haberdar olmadan ödeme yapan kişilere para iadesi yapılacağı açıklandı. 

kdk-emsal-karar-1-1

kdk-emsal-karar-2-1

TAPU HARCI PARA İADESİ EMSAL KARAR: ÖDEMİŞ OLDUĞU 5.726 TL HARÇ PARASI İADE KARARI ÇIKTI! 

Ödemiş olduğu tapu harcını geri almak için Kamu Denetçiliği Üzerinden başvuru yapan vatandaş 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'nun muafiyet ve istisnalara dair 8/I maddesinin üçüncü fıkrası hükmünden yararlandığını belirterek para iadesi başvurusu yaptı. KDK yapmış olduğu incelemede vatandaşın talebini haklı buldu ve 5 bin 726 TL ödediği tapu harcının iade edilmesine karar verdi. 

kentsel-dönüşüm-kararı-1

kentsel-dönüşüm-kararı-2

KENTSEL DÖNÜŞÜM TAPU HARCI PARA İADESİ EMSAL KARAR! KENTSEL DÖNÜŞÜMDE TAPU HARCI MUAFİYETİ VAR MI, HARÇ İADESİ NASIL GERİ ALINIR?

Evet, kentsel dönüşüm projelerinde tapu harcı için muafiyet uygulaması bulunmakta olup, aldığı sıfır dairenin kentsel dönüşüm kapsamında üretildiğini bilmeyen çok sayıda kişi bu parayı ödemektedir. Satın almış olduğunuz evin kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilmesi durumunda KDK tarafından verilen emsal kararı göstererek sizde ödediğiniz paranızı geri alabilirsiniz.

Haber Kaynağı: Emlak365.com 

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@