Tapu Harcı ve Konutta KDV İndirimi Ne Zaman Sona Eriyor, İndirimler Uzatılacak Mı, Kalıcı Hale Gelecek Mi?

Ev almak için kredi faiz indirimi bekleyen kişiler bir yandan da tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi için belirlenen sürenin sona ermesinin endişesini yaşıyor.

EMLAK HABERLERİ 20.03.2019 - 08:31 15.07.2021 - 00:16 SERHATMEDYA

Ev almak için kredi faiz indirimi bekleyen kişiler bir yandan da tapu harcı indirimi ve konutta KDV indirimi için belirlenen sürenin sona ermesinin endişesini yaşıyor.

Konutta KDV indirimi ve tapu harcı indirimi hatırlanacağı üzere en son 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecekken Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklama ile 31 Mart 2019 tarihine kadar uzatılmıştı. Ev almak isteyen ancak konut kredisi faizleri için indirim bekleyen kişilerin beklediği yüzde 1 oranı hala gelmediği için beklemede kalan kişilerin sayıları artarken bir yandan da vatandaş "tapu harcı indirimi uzayacak mı?" ve "konutta KDV indirimi uzayacak mı?" sorularının yanıtlarını aramaya devam ediyor. TESK Başkanı Bendevi Palandöken" Tapu Harcı İndirimi ve Konutta KDV İndirimi Kalıcı Hale Gelmeli!"31 Mart itibari ile yapılan indirimler sona erecekken konu hakkında yeni bir açıklama da TESK Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapıldı. Palandöken yapılan indirimlerin önemine dikkat çekerek bu indirimin kalıcı hale getirilmesinin zorunlu olduğunu söyledi ve 'Vergi indirimlerinin hem enflasyonun düşmesine hem de ekonomik canlanmaya çok büyük etkisi oldu. Ancak, 31 Mart'ta sona erecek vergi indirimlerinin süresi uzatılmasına bir kez daha ihtiyaç var.Nisan ayından itibaren bu sektörlerde daralma beklentisi var. Ekonomik büyüme için lokomotif pozisyonda olan bu sektörleri canlı tutmak zorundayız. Bunun için de beyaz eşya ve mobilyada indirimlerin süresini uzatmalı, konut ve otomotivde ise vergi rejimini değiştirerek kalıcı vergi indirimleri yapmalıyız" diyerek hükümete çağrıda bulundu. Türkiye'de Satılmayı Bekleyen 800 Bin Konut Var! Oluşan konut stokuna da dikkat çeken Palandöken "Hali hazırda 800 binin üzerinde ve toplamda 1 milyar m2 satılmayı bekleyen konut stoku bulunuyor. Bu stokun azaltılması için sadece bankaların faiz indirimi yetmiyor.Vergi indirimiyle de bu satışların desteklenmesi lazım. Zaten konut ve işyeri satışlarında o kadar karışık bir KDV uygulaması var ki bu karışıklık hem KDV iadelerine neden oluyor hem de uygulamayı zorlaştırıyor. Sektörde sadece tek bir KDV oranı olmalı, o da yüzde 1'in üzerinde olmamalı" açıklamasında bulundu. SON DAKİKA! TAPU HARCI İNDİRİMİ UZATILDI. TAPU HARCI İNDİRİMİ RESMİ GAZETE KARARI İÇİN TIKLAYINIZ...Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@