Tapu Harcını Kanunen Kim Öder, Alan Mı, Satan Mı Ödemeli?

Türkiye'de yer alan taşınmazların alım, satım ve devir işlemlerinde tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır. Peki, tapu harcını kim öder, tapu harcı ne kadar?

EMLAK HABERLERİ 27.05.2019 - 21:00 15.07.2021 - 00:15 Emlak 365

Türkiye'de yer alan taşınmazların alım, satım ve devir işlemlerinde tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır. Peki, tapu harcını kim öder, tapu harcı ne kadar?

Taşınmazların alım, satım ve devir işlemlerinde ödenen tapu harcı çoğunlukla alıcı ve satıcı taraf arasında anlaşmazlıklara neden oluyor. Peki, tapu harcı kim tarafından ödenir?Tapu Harcını Kim Öder?Tapu harcı yasal olarak alıcı tarafı ve satıcı taraf arasında paylaştırılarak tahsil edilmektedir. Yapılan işlemlerde tahakkuk eden tapu harcı tutarı yüzde 2 alıcı ve yüzde 2 satıcı taraftan olmak üzere yüzde 4 olarak tahsil edilir. Yapılan indirim ile bu oran şu anda yüzde 1.5 alıcı ve yüzde 1.5 satıcı olmak üzere yüzde 3 olarak alınmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı "tapu harcını kim öder?" sorusuna yanıt olarak;a) Mülkiyet ve mülkiyetten gayrı ayni hakları iktisap edenler (İktisap eden kişiler birden fazla ise harçları hisseleri oranında öderler),b) İpotek tesisinde ipoteği tesis edenler, c) Kadastro işlerinde adlarına tescil yapılanlar,d) Miras sebebiyle çıplak mülkiyetin mirasçı adına tescilinde, çıplak mülkiyet sahibi olanlar,e) Rücularda rücu eden taraf, f) Bunlar dışında kalan işlemlerde lehine işlem yapılmış olanlar şekilnde yanıt verdi. Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@