Tapu İptal Davalarında Zamanaşımı Süresi Ne Kadardır, 10 Yıllık Tapu İptal Edilir Mi?

Tapu işlemleri yoluyla el değiştiren gayrimenkuller için zaman zaman tapu iptali davası açılabilmektedir. Peki tapu iptal davalarında zamanaşımı süresi ne kadardır? 

Emlak Haberleri 17.11.2021 - 21:05 17.11.2021 - 21:05 Engin Uzunoğlu

Tapu devirleri gayrimenkul hukukunun önemli meseleleri olmaya devam ediyor. Çeşitli nedenlerden dolayı hak sahipleri devri yapılmış tapular için tapu iptal davaları açmaktadırlar. Bu tapu iptal davalarınja ilişkin tüm ayrıntılar araştırılıyor. Özellikle de tapu iptal davalarında zamanaşımı süresi oldukça merak edilen bir konu oluyor. Tapu iptal davalarında zamanaşımı var mıdır? 

TAPU İPTAL DAVALARINDA ZAMANAŞIMI KAÇ YILDIR?

Bir gayrimenkulün tapuda devredilmesine itiraz eden vatandaşlar tapu iptal davası açarak hak iddiasında bulunabilirler. Ancak bu hak iddiasının bir süresi olup olmadığı merak ediliyor. Genel olarak tapu iptal davaları için herhangi bir zamanaşımı süresi bulunmamaktadır. Ancak tapu iptali için gerekçe gösterilen hukuki nedenlere göre zamanaşımı uygulaması yapılabilmektedir. 

HİLE GEREKÇESİYLE TAPU İPTALİNİN ZAMANAŞIMI KAÇ YILDIR?

Tapu işlemlerinde hile, hata, gabin, ikrah gibi nedenlerden dolayı iptal davası açılacaksa bunun bir zamanaşımı süresi bulunmaktadır. Bu zamanaşımı süresinin ucu oldukça açıktır. Ancak hak sahibi olduklarını idda edenler hileyle tapu devri yapıldığını öğrencikten sonra en fazla 1 yıl içerisinde tapu iptali davasını açmalıdırlar. 

10 YILLIK TAPU BOZULUR MU?

Tapu devir işlemi yapıldıktan sonra bu işlemlerin bozulma süreleri de merak ediliyor. Elde edilen bilgilere göre bu konuda herhangi bir süre sınırı bulunmamaktadır. Yargıtay kararları ile 50 yıllık tapu devir işlemlerinin de bozulduğu görülmektedir. Bundan dolayı da 10 yıllık tapunun bozulmasının önünde bir engel bulunmamaktadır. Tapu iptal davalarında süreçler diğer davalara göre çok daha farklı şekilde işlemektedir. 

TAPU İPTAL DAVALARI NE KADAR SÜRER?

Tapu iptal davalarının ne kadar süreceği konusunda Adalet Bakanlığı'nın belirlediği bir süre bulunmaktadır. Miras mahkemeleri için 730 günlük bir süre belirlenmiştir. Mahkemelerdeki yoğunluklara göre bu süre azalmakta veya artmaktadır. Tapu iptal davalarının ne kadar süreceği konusunda net bilgi verilmese de ortalama olarak 2 yıl içerisinde sonuçlandıkları bilinmektedir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@