Tapu İşlemleri Kolaylaşıyor, Tapuya Resim Yapıştırma Zorunluğu Bitiyor!

Yeni tapu ve imar kanunu dün gece meclisten geçti. Yapılan değişiklik ile beraber tapu işlemleri kolaylaştı, kentsel dönüşüm için önemli adımlar atıldı.

EMLAK HABERLERİ 04.07.2019 - 10:25 15.07.2021 - 00:15 SERHATMEDYA

Yeni tapu ve imar kanunu dün gece meclisten geçti. Yapılan değişiklik ile beraber tapu işlemleri kolaylaştı, kentsel dönüşüm için önemli adımlar atıldı.

Dün gece mecliste yapılan görüşmelerin ardından Tapu Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edildi. Tapu İşlemleri Kolaylaştı! Konu hakkında açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Özelmacıklı "Düzenleme ile taşınmaz mülkiyetinin devir işlemleri kolaylaştı. Buna göre alıcılar ve satıcılar farklı tapu müdürlüklerinde hatta yurtdışında olsalar bile tapu işlemleri yapılabilecek.Kat mülkiyetli taşınmazlarda hatalı blok veya bağımsız bölüm numaraları kolaylıkla düzeltilebilecek. Süresi bitmiş ipoteklerde malikin talebi ile terkin mümkün olabilecek. Tapu senetlerinde fotoğraf yapıştırılmasına gerek kalmayacak" diyerek tapu işlemlerinin kolaylaştığını duyurdu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüm Yetkisi İle İşlemleri Hızlandıracak Özelmacıklı yeni yasal düzenlemenin ardından kentsel dönüşüm projelerinde yetkinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na devredildiğini söyleyerek "Müteahhidin payına düşen bağımsız birimlerin satışı, inşaatın tamamlanma oranına göre belirlenecek.Yıkılacak derecede riskli olan yapıların bulunduğu alanlarda dönüşüm uygulamaları maliklerin muvafakati aranmaksızın Bakanlıkça resen yapılabilecek. Malikler müteahhitten kaynaklanan nedenlerle sözleşmeleri fesh edebilecek" dedi. İmar Kanunu Yeniden Düzenlendi İmar kanunun yeniden düzenlendiğini söyleyen Özelmacıklı "DOP alınamayan durumlarda da bedeli alınabilecek. Bu bedel ödenmeden de ruhsat verilmeyecek. Tarımsal amaçlı sera için yapı ruhsatı aranmayacak. Yapılaşmamış parseller açık otopark yapılabilecek.Genel güvenlik ve asayiş bakımından tehlike arz eden metruk ve tehlikeli yapılar, tebligata rağmen kaldırılmaz ise tehlikenin giderilmesi veya yıkım işleri belediye veya valilikçe yapılacak ve masrafı yüzde 20 fazlası ile yapı sahibinden tahsil edecek" diyerek yapılan önemli değişiklere değindi. Emlak365.com
Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@