Tapu Kanunu ve Yeni İmar Kanunu Meclisten Geçti, Kentsel Dönüşüm İçin Yeni Dönem Başladı!

Tapu kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi meclisten geçti, Türkiye'de kentsel dönüşüm için yeni dönem başladı.

Kentsel Dönüşüm 29.06.2019 - 11:00 15.07.2021 - 00:15 Serhat Karaman

Tapu kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi meclisten geçti, Türkiye'de kentsel dönüşüm için yeni dönem başladı. Detaylar haberimizde!

Mecliste yapılan görüşmeler sonucunda çoğunluğun oyları ile kabul edilen Tapu kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi ile kentsel dönüşümde yeni süreç başladı. Artık Hiçbir Kentsel Dönüşüm Projesi Yarım Kalmayacak! Konu hakkında Sabah Gazetesi tarafından yayımlanan habere göre kentsel dönüşümde artık yeni dönem başlıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından gazeteye yapılan açıklamalara göre kentsel dönüşümde yeni dönem artık resmen başladı.Bakan Kurum acil durumlarda bakanlık kararı ile binaların yıkılacağını söylerekek ''Önceliğimiz vatandaşın canı. Acil hareket edilmesi gereken yerlerde vatandaşın onayı beklenmeyecek, bina yıkılıp yenisi yapılacak'' açıklamasında bulundu. Kentsel dönüşümde re'sen dönemi başlatacaklarını söyleyen Bakan Kurum, "Buralarda dönüşüm uygulamalarımızı maliklerin muvafakati aranmaksızın re'sen yapacağız. Daha önce imzalanmış olan sözleşmeler de feshedilecek" diyerek son derece önemli açıklamalar yaptı.Yeni Kentsel Dönüşüm Yasası İle Neler Değişecek?Yeni kanun ile beraber;Ev sahipleri kira ve taşınma yardımlarını alıp evlerini boşaltacak.Bakanlık yeni binaları inşa edip teslim edecek.Ekstra maliyet olursa ev sahipleri bunu ödeyecek. Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@