Tapu Kaybolunca Ne Yapılır, Yeniden Çıkarılır Mı?

Ev, arazi, arsa, iş yeri gibi taşınmaz malların mülkiyetinin kime ait olduğunu belgeleyen tapu senedi kaybolursa ne yapılmalıdır? Tapu kaybolursa yeniden çıkarılabilir mi?

Emlak Haberleri 11.11.2021 - 00:15 11.11.2021 - 00:15 Engin Uzunoğlu

Ev, arsa, arazi veya iş yeri gibi taşınmazların mülkiyetlerinin kime ait oldukları tapu müdürlüklerinin sistemlerinde bellidir. Ancak bunun belgelenmesi için vatandaşlara da ilgili taşınmazlara ilişkin tapu senetleri verilmektedir. Bu tapu senetleri taşınmazların mülkiyetlerinin teminatı anlamına gelmektedir. Peki bir tapu senedinin kaybolması, çalınması veya okunmaz hale gelmesi durumunda ne yapılır? Yeniden tapu senedi çıkarılabilir mi?

TAPU YENİDEN ÇIKARILABİLİR Mİ?

Taşınmaz sahipleri kendilerine tapu müdürlükleri tarafından daha önce verilen tapu senetlerinin kaybolması veya bir başka nedenden dolayı zarar görmeleri durumunda büyük bir panik yaşamaktadırlar. Bu durumda panik yapılmasını gerektiren bir durum yoktur. Tapu senetlerine ilişkin tüm kayıtlar tapu müdürlüğünün elektronik sisteminde yer almaktadır. Dolayısıyla tapu senedinin kaybolması durumunda herhangi bir hak kaybı meydana gelmez. Hatta talep edilerek ve küçük bir miktar ücret ödeyerek tapu senetleri yeniden çıkarılabilir.

TAPU SENEDİ KABBOLUNCA NE YAPILMALIDIR?

Bir taşınmaza ait tapu senedinin kaybolması durumunda ne yapılması gerektiği merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Öncelikle taşınmazın sahibi böyle bir durumdailk olarak resmi bir kimlik ile tapu müdürlüklerine başvuru yapmalıdır. Bu şekilde başlatılan işlemlerle kaybolan tapu senedi yeniden çıkarılır. Tapu senedi çıkartabilmek için taşınmazın bulunduğu yerdeki tapu müdürlüğüne başvuru yapmak şart değildir. Herhangi bir tapu müdürlüğünden bu işlem yapılabilir. Kritik olan ise başvurunun yalnızca tapu sahibi tarafından yapılmasının gerekmesidir. 

TAPU SENEDİ BAŞKASININ ELİNE GEÇERSE NE OLUR?

Tapu senedinin başkasının eline geçmesi durumunda vatandaşlarf herhangi bir zarar görüp görmeyeceklerini de merak ediyorlar. Kimlik kaybolması durumunda vatandaşlar adına çok sayıd aişlem yapılabilmekte ve ciddi zararlar meydana gelebilmektedir. Ancak tapu senedinin kaybolmasında böyle bir durum söz konusu dahi değildir. Tapu senetleri yalnızca tapu müdürlüklerinde işlem yapılmasına yardımcı olur. Bu da sadece tapunun sahibi tarafından yapılabilir. Dolayısıyla tapu bir başkasının eline geçse de üzerinde işlem yapılamaz. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@