Tapu Kaybolursa Ne Olur? (Tapuyu Kaybettim Nasıl Çıkartırım)

Taşınmazların kime ait olduğunu göstermek amacı ile tapu daireleri tarafından verilen resmi belgeye tapu adı verilmektedir.

EMLAK TERİMLERİ 11.02.2019 - 10:41 15.07.2021 - 00:17 Emlak 365

Taşınmazların kime ait olduğunu göstermek amacı ile tapu daireleri tarafından verilen resmi belgeye tapu adı verilmektedir.

Tapu belgesi sayesinde taşınmazların kime ait olduğu belirlenirken yine resmi işlemlerde de bu evrak kullanılmaktadır. Peki, tapunun kaybolması durumunda ne yapılmalı?Tapunun kaybolması durumunda yapılması gereken bazı işlemler bulunmaktadır, Tapunun çalınması ya da koybalması durumunda yapılması gerekenler nelerdir?Tapunun Kaybolması Ya Da Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler Nelerdir?Tapunun çalınması ya da koybolması durumunda ilk yapılması gereken tapu sahibinin kimlik belgesi ile tapu dairesine başvuruda bulunmasıdır. Tapu sahibinin vefat ettiği durumlarda ise tapu sahibinin yasal mirasçıları ile başvuruda bulunması yeterli olacaktır. Tapu senedinin yeniden çıkarılması için sadece kimlik belgesi yeterli olup başka bir belgeye ihtiyaç duyulmaz. Yine tapunun baştan çıkarılması için herhangi bir tapu dairesine de başvuruda bulunulması mümkündür. Tapu İşlemleri Sadece Tapu Sahibi Ya Da Vekalet Verdiği Kişi Tarafından Yapılabilir! Tapu işlemleri tapu sahibinin kendisi ya da tapu sahibinin vekalet verdiği kişiler tarafından yapılabildiği için tapunun kaybolması ya da çalınması bir risk teşkil etmez ancak yine de durumun fark edildiği anda önlem almak adına bildirimde bulunması önerilmektedir. Son dönemde artan sahte tapu işlemleri ile yapılan tapu dolandırıcılığı olayları ise tapu sahiplerini korkutmaya devam ediyor. Bu konu hakkında önlem almak isteyen kişilerin e devlet üzerinden sık sık tapu sorgulama hizmetini kullanarak tapularını kontrol etmeleri gerekiyor. Yine kişisel bilgilerin korunması da büyük önem taşıyor. Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@