Tapu Sahibi Sorgulama! TC İle Başkasına Ait Kayıt Sorgulama Şifresiz İsme Göre Nasıl Yapılır?

Başkasına ait tapu sorgulama son dönemin en çok araştırılan konuları arasında yer alıyor. Başkasına ait tapu sorgulama nasıl yapılır, T.C. ile tapu sorgulama şifresiz, isimden tapu kaydı sorgulama!

Tapu Sahibi Sorgulama! TC İle Başkasına Ait Kayıt Sorgulama Şifresiz İsme Göre Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yer alan taşınmazların kayıtları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından tutulmakta olup her taşınmazın sahibini gösteren tapu belgesi bulunmaktadır. Bu belgeler tapu kütüğüne işlenmekte, tapunun el değiştirmesi, taşınmazın satışı ya da üzerine ipotek konulması gibi işlemler yine bu kütük üzerinden kayıt altına alınmaktadır.

Kişinin kendisine ait üzerinde bir tapu bulunuyorsa bu tapu bilgisine e devlet üzerinden kurulan sistemden görme hakkı bulunmaktadır. Tapular kişinin kendi özel bilgisi olup Tapu Müdürlükleri üzerinden bir kişinin üzerine tapu olup olmadığı sorgulamasının başkaları tarafından yapılmasına izin verilmemektedir. Pek çok kişi özellikle de eşlerinin üzerine kayıtlı tapu bilgisine erişmek istemekte olup başkasına ait tapu kaydı sorgulama işlemeninin detaylarını araştırmaktadır.

T.C. İLE TAPU SORGULAMA ŞİFRESİZ YAPILABİLİR Mİ?

Kimlik numarası ile tapu sorgulama kişinin kendi tapu bilgilerine erişim sağlamak istemesi durumunda mümkündür. Tapu sorgulama imkanı e devlet üzerinden sunulmakta olup kişinin bu ekrana erişebilmesi adına mutlaka kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yapması gerekmektedir.

Tapu Bilgileri Sorgulama E Devlet üzerinden yapılabilmekte olup bu ekrana şifresiz ulaşım kişisel bilgilerin korunması amacı ile engellenmektedir. Kişinin kendi bilgilerine sadece kendisinin erişimini sağlamak adına alınan önlem kapsamında e devlet şifresi olmayan kişilerin bu ekrana ulaşımı yasaklanmaktadır. E devlet şifreniz yoksa bu ekrana geçiş için PTT'den e devlet şifresi alabilir ya da internet bankacılığı uygulaması üzerinden e devlet sistemine geçiş yapabilirsiniz.

tapu-bilgileri-sorgulama

İSİMDEN YA DA ADRESTEN TAPU KAYDI SORGULAMA YAPILABİLİR Mİ?

Yine kişinin kendisinin olması şartı ile isimden ya da adresten tapu kaydı sorgulaması belediyelerin tapu müdürlükleri üzerinden yapılabilmektedir. Kaymakamlık binası içerisinden yer alan Tapu Müdürlükleri üzerinden kimliğiniz ile beraber gitmeniz durumunda tapu bilgilerinize kimlik numaranız ya da adresiniz üzerinden ulaşmanız mümkündür.

AVUKAT BAŞKASINA AİT TAPU SORGULAMA YAPABİLİR Mİ?

Evet, Adalet Bakanlığı ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından imzalanan ortak protokol kapsamında avukatın tapu kaydını inceleme yetkisi bulunmakta olup tapu sorgulama işlemi belirli kriterlere sahiptir. Avukatların dava için kullanabilecekleri bu yetkiyi başkalarına bilgi vermek için kullanmaları yasaklanmıştır.

SONRAKİ HABER