Tapu Sahipleri Dikkat! Tapuda Fiyat Düşürenler İçin Yüzde 25 Ceza Geliyor

Devlet tapu harcı içi yeni yasal düzenlemeyi hazırladı. Yapılan yasal düzenleme ile tapuda gerçek değer beyanı dönemi başlarken tapu harcını düşük ödeyenler için de yüzde 25 ceza uygulanacak.

Emlak Haberleri 01.11.2019 - 11:48 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Devlet tapu harcı içi yeni yasal düzenlemeyi hazırladı. Yapılan yasal düzenleme ile tapuda gerçek değer beyanı dönemi başlarken tapu harcını düşük ödeyenler için de yüzde 25 ceza uygulanacak.

Tapuda gerçek değer dönemi başlıyor. Artık kimse düşük tapu beyanı ile daha az vergi ödemeyecek, düşük vergi harcı ödediği tespit edilen kişiler için cezai işlem uygulanacak. Tapuda Yapılan Tüm İşlemler Tek Tek İncelenecek! Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 yılı itibari ile taşınmaz değerleme sistemi üzerinden tapu devir işlemlerinin yapılmasını sağlayacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından kurulacak sistem ile artık tapu devri işleminde vatandaşın beyanı değil sistemin emsal konutlar üzerinden çıkaracağı satış fiyatı temel alınacak. Bu sistem kurulana kadar TKGM ikinci el konut satışları da dahil olmak üzere tüm taşınmaz satışlarında ekspertiz işlemini zorunlu kılacak. Böylelikle devlet taşınmazın gerçek değeri üzerinden tapu harcı tahsil edecek. Geçmişe dönük olarak yapılan konut satışları da Maliye Bakanlığı müfettişleri tarafından incelenecek. Özellikle de konut kredisi çekerek ev satın alan kişiler ilk etapta takip altına alınacak. Bankadan çekilen konut kredisi miktarı ile tapu harcı için beyan edilen konut satış tutarı karşılaştırılacak. Örneğin 200 bin liralık konut kredisi çeken bir kişinin 100 bin lira rayiç bedel üzerinden tapu harcı ödediği tespit edilirse ceza kesilecek. Bankalardan Maliye Bakanlığı tüm konut kredisi çeken kişilerin bilgilerini almaya başlarken tapu dairelerinde beyan edilen değerlerle bu tutarlar karşılaştırılacak. Değerli Konut Vergisi 2020 Yılının Şubat Ayında Tahsil Edilecek! Yapılan yasal düzenleme ile Şubat ayında ilk beyan dönemi başlayacak ve lüks  konut vergisi ödeyecek kişiler biri Şubat diğeri de Ağustos ayında olmak üzere ödemelerini 2 eşit taksitle ödeyecekler. Kademeli olarak hesaplama yapılacak olan yeni vergi sisteminde;Vergiye konu olan taşınmazın değeri 5 milyon lira ile 7.5 milyon lira arasında ise yıllık binde 3,Taşınmazın değeri 7.5 milyon ile 10 milyon lira arasında ise binde 6,10 milyon liranın üzerinde değeri olan konutlar için de binde 10 vergi alınacak.Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@