Tapu Senedi Kaybolursa Ne Olur, Gayrimenkulü Başkası Üzerine Alabilir Mi?

Tapu senedinin kaybolması durumunda vatandaşlar genellikle panikleyerek ne yapacaklarını bilemiyorlar. Tapu senedi kaybolursa ne olur? Bir başkasının eline geçen tapu senedi ile ne yapılabilir?

Emlak Haberleri 30.04.2022 - 01:53 30.04.2022 - 01:53 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de tapu sistemi gereği gayrimenkullerin kimlik belgesi anlamına gelebilecek tapu senetleri tapu müdürlükleri tarafından gayrimenkul sahiplerine verilmektedir. Bu tapu senedini muhafaza edemeyen, kaybeden veya bir başkasının eline geçtiğinden şüphelenen vatandaşlar panikle hangi durumlarla karşılaşacaklarını merak etmektedirler. Peki tapu senedi kaybolursa ne olur? Gayrimenkul sahipleri için bir zarar doğar mı?

TAPU SENEDİ KAYBOLURSA NE OLUR?

Tapu senedinin kaybolmasının esasında bir anlamı yoktur. Tapu kütüğünde o gayrimenkulün kime ait olduğu, kimin tasarrufta bulunup işlem yapabileceği açık şekilde yazılmaktadır. Tapu senedini elinde tutan bir kişi tapu müdürlüğüne giderek o gayrimenkul ile alakalı herhangi bir işlem yapamazlar. Böyle bir girişimde bulunmak bile yasal olarak ciddi bir suç ifade etmektedir. Ayrıca cezası da direkt olarak dolandırıcılık esaslarına göre verilmektedir. Tapu müdürlüklerinde tapu memurlarının yapacakları kimlik denetimi ile tapunun sahibi kolaylıkla tespit edilmektedir. 

Tapu senedinin kaybolması durumunda vatandaşlar tapu senetlerine kolay bir şekilde ulaşabilirler. Türkiye'de tapu sistemi e-devlet sistemi ile entegre edilmiş durumdadır. Vatandaşlar e-devlet üzerinden sisteme girdiklerinde kendilerine ait tapuları ayrıntılı bir şekilde görebilmektedirler. Bu açıdan da tapu senedinin olması veya olmamasının bir önemi bulunmamaktadır.

Tapu senedinin vatandaşlarca kaybedilmesi durumunda bu senedin yenilenmesi oldukça kolay bir işlemdir. Tapu müdürlüğüne başvuran vatandaşlara oldukça makul bir tapu harcı ödemeleri karşılığında tapu senetleri yenilenerek verilmektedir. Tapu senedine erişmek bu kadar kolaylaşmışken bu senedin kaybedilmesi veya bir başkasının eline geçmesi herhangi bir soruna neden olmamaktadır. Kendilerine ait olmayan tapu senetleri ile işlem yapmak isteyenler de bu konuda dikkatli olmak zorundadırlar. Aksi durumda hapis cezasına kadar mesele uzanabilmektedir. 

Emlak365.com

Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@