Tapu Takyidat Belgesi E-Devlet'ten Nasıl Alınır?

Gayrimenkul işlemlerinde sık sık kullanılan terimlerden birisi olan tapu takyidat belgesi hakkında araştırmalar yapılıyor. Tapu takyidat belgesi nedir, E-devlet'ten nasıl alınır?

Tapu Takyidat Belgesi E-Devlet'ten Nasıl Alınır?

Gayrimenkul işlemlerinde sık sık bullanılan bir terim de tapu takyidat belgesidir. Tapu takyidat belgesinin gayrimenkullar için çok büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu belgelere bakılar ilgili gayrimenkule ilişkin kapsamlı bilgi edinilebilmektedir.

TAPU TAKYİDAT BELGESİ NEDİR?

Takyidat kelime anlamı olarak sınırlama demektedir. Tapu takyidat belgesi ile bir gayrimenkul için konulan tüm sınırlamalar görülebilir. Mevcut bina veya arazi üzerinde şerh, haciz, ipotek, intifa hakkı, şufa hakkı, vefa hakları, istifade hakları gibi özel durumlar tapu takyidat belgeleri üzerinde açık bir şekilde yazılmaktadır. Eğer bir gayrimenkul üzerinde bu tür sınırlamalar yoksa bunun olmadığı da tapu takyidat belgesi üzerinde yazılabilmektedir.

TAPU TAKYİDAT BELGESİNİN FAYDASI NEDİR?

Bir gayrimenkul satın alırken tarafların tapu takyidat belgesi incelemesi yapması ileride istenmeyen durumların önlenmesini sağlayabilmektedir. Gayrimenkul üzerine bir şerh varsa, şufa hakkı varsa, intifa hakkı varsa veya bir başka sınırlama bulunuyorsa bunlar yeni alıcı tarafından önceden bilinmesi gerekir. Bu da gayrimenkulü satın alanların niyetlerini ve tasarruflarını net şekilde belirlemesine imkan tanır.

TAPU TAKYİDAT BELGESİ NASIL ALINIR?

Tapu takyidat belgesi almak isteyenler bunun nasıl elde edilebileceğini merak ediyorlar. bu belgeler talep edenlere tapu müdürlükleri tarafından verilmektedir. ANcak tapu takyidat belgesi alabilmek için belirli bir harç ödemesi yapıulması gerekir. Vatandaşlar Ziraat Bankası'na, Halkbank'a, Vakıfbank'a ve İş Bankası'na bu harcı yatırabilirler. Bu harcın ödenmesinin ardından tapu müdürlüklerinden tapu takyidat belgesi alınabilir.

E-DEVLET TAPU TAKYİDAT BELGESİ NASIL ALINIR?

Türkiye'de devlet işlemlerinin dijitalleşmesi kapsamında talep eden vatandaşlar tapu takyidat belgesini e-devlet üzerinden de alabilmektedirler. E-devlet sistemine giriş yapan vatandaşlar Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün hizmetleri arasında tapu takyidat belgesi alma sayfasında başvuru yaparlar. Bu şekilde vatandaşlar e-devlet üzerinde tapu takyidat belgesi verilir.

SONRAKİ HABER