Tapuda Aile Konutu Şerhi Düşülen Ev Kiraya Verilebilir Mi?

Tapuda aile konutu şerhi düşülen bir evin kiraya verilip verilemeyeceği merak ediliyor? Aile konutu kiraya verilir mi? 

Emlak Haberleri 11.11.2021 - 03:17 11.11.2021 - 03:17 Engin Uzunoğlu

Türkiye'de yaygınlaşmaya devam eden bir gayrimenkul meselesi de aile konutudur. Kanunlara göre resmi olarak evli kimselerin yaşadıkları yer aile konutu olarak adlandırılıyor. Bu aile konutu kısmı tapuya şerh olarak da düşülebiliyor. Tapuda aile konutu şerhi düşülen bir konut için farklı uygulamalar veya kurallar hakim olabiliyor. 

AİLE KONUTU ŞERHİ NE İŞE YARAR?

Tapuya aile konutu şerhi düşmek genel olarak o konutun muhafaza edilmesi için bir güvencedir. Konutun mülk sahibi görünen eş aile konutunu kafasına göre istediği gibi satamaz. Örneğin bir erkek, aile konutu şerhi düşülmüş bir evi satmak isterse eşinin rızasını almak zorunda kalır. Eş rızası olmadan bu konut üzerinde herhangi bir tasarrufta bulunulamaz. Çünkü aile konutu şerhi ile o konut bahsi geçen ailenin yaşam alanı olarak tanımlanmıştır. 

AİLE KONUTU ŞERHİ DÜŞÜLEN EV KİRAYA VERİLEBİLİR Mİ?

Aile konutu şerhi düşülen bazı evler zaman zaman kiralanmak istenebilmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı o konut aile konutu olarak kullanılmayabilir. Ancak tapuda bulunan şerh geçerliliğini kaybetmemiştir. Böyle bir konutun kiraya verilmek istenmesi de tıpkı satışında olduğu gibi eş iznine tabidir. Eş izni olmadan o ev kiraya verilemez. Eşin izni olmadan kiraya verilen aile konutu için yapılan kira sözleşmesi iptal edilebilir. 

KİRACILIK DURUMUNDA AİLE KONUTU DURUMU

Kiracılık durumunda da aile konutu uygulaması yapılmaktadır. Bir ailenin yaşam alanı olarak kiralanan bir ev için yapılan kira sözleşmesi eşlerden birisinin kararı ile iptal edilemez. Bu kira sözleşmesinin sona erdirilmesi için eşlerin her ikisinin de izni olmalıdır. Bu izin olmadıkça kira sözleşmesi uygulamadan çıkarılamaz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@