Tapuda Cins Tashihi Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Yapılır?

Emlak terimlerinden birisi olan tapuda cins tashihi nedir? Tapuda cins tashihi nasıl yapılır ve ne işe yarar? Tapuda cins tashihi nasıl yapılır? 

Emlak Terimleri 21.09.2021 - 04:00 21.09.2021 - 04:00 Engin Uzunoğlu

Emlak terimleri sıklıkla araştırma yapılan konular arasında yer almaktadır. Bazı terimler ile alakalı olarak insanlar bilgi sahibi olurlerken bazı terimlerde ise bilgi sahibi olanların sayısı çok az olmaktadır. Az bilinen emlak terimlerinden birisi de tapuda cins tashihidir. Peki tapuda cins tashihi nedir, ne işe yarar, nasıl yapılır? 

TAPUDA CİNS TASHİHİ NEDİR?

Tapuda kayıtlı olan bir taşınmazın niteliğinin değiştirilmesine tapuda cins tashihi denilmektedir. Bu şekilde cins tashihi yapılan tapular başka bir tapu kütüğüne tescil edilmektedirler. Örnek verilecek olunursa bir binanın sahibi tarafından yıktırılarak arsa olarak tapuda yer almasını isteyen vatandaşlar tapuda cins tashihi yapılarak bu işlem gerçekleştirilmektedir. Ayrıca yine aynı şekilde bir arsa üzerinde bina inşa edilmek isteniyorsa yine cins tashihi yapılarak tapu kütüğünde arsa bina olarak gösterilmektedir. 

TAPUDA CİNS TASHİHİ NASIL YAPILIR?

Tapuda cins tashihi tapu müdürlüklerinde yapılmaktadır. Böyle bir işlem gerçekleştirilmek istendiğinde taşınmazın sahibi veya hissedarlarından birisinin talepte bulunması gerekiyor. Tapu müdürlüklerinde başlatılan cins tashihi işlemi için bazı evraklar gerekmektedir. Öncelikle cins tashihi için işlem yapılacak olan taşınmazın tapu senedi veya tapu kayıt örneği gerekmektedir. 

Yapısız olan bir taşınmaz yapılı olarak cins tashihi yapılacaksa bu taşınmazlar için yapı kullanma izni veya belediye ya da valiliğin ilgili yazısı ibraz edilmelidir. Ayrıca bu işlem için taşınmazın sahibinin veya hissedarların kimlikleri, vekillerin ise vekaletnamesi veya kimlikleri gerekmektedir. Şirkete ait taşınmazlarda bu işlem için yetki belgesi istenmektedir. Eğer taşınmazın sahibi ölmüşse mirasçıların adına intikal işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir. 

TAPUDA CİNS TASHİHİ BAŞVURULARI NEREYE YAPILIR?

Tapuda cins tashihi yaptırmak isteyenler başvurularını kadastro müdürlüklerine veya şefliklerine yapmaktadırlar. Kadastro müdürlüğü tarafından yapılan çalışmada zeminde inceleme yapıldıktan sonra bir tescil bildirimi düzenlenerek tapu sicil müdürlüğüne gönderiliyor. Tapuda da bu işlemle cins tashihi işlemi tamamlanıyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@