Tapuda Evin Değerinin Az Gösterilmesi ve Eksik Tapu Harcı İçin Yeni Kanuni Düzenleme Geliyor!

Ev satın almak isteyen ve satın aldığı evin değerini daha düşük göstermek için hatalı beyanda bulunan milyonlarca ev sahibini ilgilendiren tapu harcı eksik beyanı hakkında hükümet düğmeye bastı.

EMLAK HABERLERİ 07.11.2018 - 10:36 15.07.2021 - 00:19 SERHATMEDYA

Ev satın almak isteyen ve satın aldığı evin değerini daha düşük göstermek için hatalı beyanda bulunan milyonlarca ev sahibini ilgilendiren tapu harcı eksik beyanı hakkında hükümet düğmeye bastı.

Devletin milyonlarca lira vergi kaybı yaşamasına neden olan tapu harcı eksik beyanı ya da rayiç bedel farkı olarak anılan konutun tapu devri esnasında fiyatının daha düşük gösterilmesi hakkında hükümet düğmeye bastı. Yapılacak olan çalışma ile tapuda evin değerinin az gösterilmesi resmi olarak engellenecek. Bu sayede devletin vergi kaybı yaşaması engellenecek ancak ev satın alan ve evini satan vatandaşın cebinden yüklü miktarda tapu harcı vergisi çıkmış olacak. Bakan Kurum "Konut Sektörünü İlgilendiren Kanun Değişikliği Yakında Çıkacak" Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında “Bugün sektörümüzün yaşadığı hem maddi hem teknik anlamında bizim hata olarak gördüğümüz her türlü teknik düzenlemeyi yapacağız.Milletvekillerimizle, belediye başkanlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle toplantılar yapıp olması gereken önerilerimizi de yine Meclisimize iletiyoruz. İnşallah en kısa zamanda sektörümüzü ilgilendiren tüm düzenlemeleri de yapan bir kanuni hazırlık var, ihtiyaç olan kanuni düzenlemeler de bir an önce yapılır, sektörümüzün önünü açacak tüm kararlar da alınmış olur" dedi. Vatandaşın Cebinden Ne Kadar  Fark Çıkacak?Bilindiği üzere tapuda konut satışı işlemlerinde devlet yüzde 2 alıcı ve yüzde 2 satıcı taraftan olmak üzere toplamda yüzde 4 oranında tapu harcı tahsili yapıyor. Yapılan yasal düzenlemenin ardından 31 Aralık 2018 tarihine kadar tapu harcı indirimi uzatılmış ve yüzde 1,5 alıcı yüzde 1,5 satıcı olmak üzere yüzde 3 oranında tapu harcı tahsil edileceğini duyurmuştu. Ancak yine de bu oran özellikle de yükselen konut fiyatları nedeni ile son derece yüksek tapu harcı ödemelerinin ortaya çıkmasına neden oluyor. Örneğin 250 bin liralık bir dairenin alış işlemi için ödenen tapu harcı indirimli olarak dahi hesaplansa 7 bin 500 lira emlak vergisi ödemesi çıkıyor. Bunun 3 bin 750 lirasını alıcı 3 bin 750 lirasını ise satıcı taraf ödüyor. Vatandaş bu yüksek tutarı ödememek için konut satış bedeli yerine konut rayiç bedeli üzerinden beyanda bulunuyor ve bunun sonrasında ise rayiç bedel farkı tapu harcı vergi cezası ile karşı karşıya kalıyor. Hükümetin yapacağı yeni yasal düzenlemenin geriye dönük işlemesi halinde konut alırken rayiç bedel üzerinden beyanda bulunan kişilere tapu harcı cezası çıkması gündeme gelecek gibi görünüyor. Emlak365.comNOT: BU HABERİN İZİNSİZ, AKTİF LİNK VERİLMEDEN, BİR BÖLÜMÜNÜN ALINMASI VEYA TAMAMININ KOPYANIP KULLANILMASI DURUMUNDA HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILACAKTIR…"


Yorumlar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@