Tapuda Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır, Arsa Payı Hesaplama Formülü!

Ev tapularındaki metrekare hesaplamaları çok sayıda vatandaş tarafından merak ediliyor. Tapuda evlerin arsa payı hesaplamaları nasıl yapılır? 

Emlak Haberleri 25.11.2021 - 21:29 25.11.2021 - 21:29 Engin Uzunoğlu

Evler için verilen tapulara dair çok sayıda merak edilen konu bulunuyor. Bunlardan en çok sorgulama yapılanı ise yapuda evin metrekaresinin nasıl hesaplandığı oluyor. Ev tapularında arsa payı üzerinden hesaplamalar yapılıyor. Bir apartmanda veya sitede arsa payı hesaplaması nasıl yapılır? 

TAPUDA EVİN METREKARESİNİ HESAPLAMA

Bir gayrimenkulün kime ait olduğunu gösteren resmi belgelere tapu denilmektedir. Bir arsanın üzerinde inşa edilmiş taşınmazların kime ait olduğu da bu şekilde yapılan tescille belgelendirilir. Ancak burada metrekare hesaplamasında akılları karıştıran arsa payı hesaplaması olmaktadır. Her bağımsız bölüm için yapının kurulu olduğu arsa üzerinde bir arsa payı verilmektedir. Bu arsa payı hesaplaması da çoğu zaman vatandaşların işin içinden çıkamadığı bir durum haline gelmektedir. 

Bir parsel üzerinde kurulu olan yapıda bağımsız bölümlere rayiç değerleri oranında arsadan pay verilir. Bu paylama sistemine de arsa payı adı verilmektedir. Tapu belgelerinde bulunan arsa payları kat mülkiyetine geçiş yapılan binalarda bağımsız bölümlerin değerleri dikkate alınarak o bağımsız bölümler için tahsis edilen arsa payını ifade etmektedir. Peki bu arsa payı nasıl hesaplanarak bulunur?

TAPU ARSA PAYI HESAPLAMA!

Tapuda arsa payı hesaplamalarında uygulanan formül merak ediliyor. Bunun için önce yapının bulunduğu arsanın metrekaresi dikkate alınır. Örneğin 5.000 metrekarelik bir arsa üzerinde 50 bağımsız bölüm olduğu düşünülürse arsa payı da 25/400 şeklinde tapuda yazıldığı varsayılsın. Bu durumda toplam metrekare arsa payında belirtilen 400 paydasına bölünür. Bu işlem sonrasında arsa payı karşılığı olan 25 ile çarpılır. Bu şekilde yapılan hesaplamayla bu bağımsız bölümün arsa payı 312,5 metrekare oluyor. 

Her bağımsız bölümün arsa payı hesaplamasında kendi verileri ile hesaplama yapılmaktadır. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@