Tapuda Gayrimenkul Satış Değeri Düşük Beyan Edilirse Ne Olur, Cezası Var Mı? 

Gayrimenkullerin tapularının devrinde daha düşük vergi ödemek isteyenler tapu değerlerini düşük gösterebiliyorlar. Peki gayrimenkullerin tapu değerlerini düşük göstermenin riskleri nelerdir? 

Emlak Haberleri 12.11.2021 - 00:36 12.11.2021 - 00:36 Engin Uzunoğlu

Gayrimenkul satışlarında tapu devri sırasında yapılan işlemin değeri tarafların daha düşük vergi ödemek için eksik gösterilebiliyor. Böyle bir durumda ise ortaya bazı riskler çıkıyor. Tapu değeri düşük gösterilen gayrimenkuller için mülk sahipleri çok ciddi zararlar görebiliyorlar. Peki bir gayrimenklulün tapu değerinin düşük gösterilmesinin riskleri nelerdir?

Gayrimenkul devir işlemlerinde hem alıcı tarafı hem de satışı tarafı gerçekleştirilen devrin gerçek satış bedelini doğru bir şekilde beyan etmekle yükümlüdürler. Ancak taraflar daha düşük harç ödemek için tapu müdürlküklerine bu gerçek tapu değerlerini beyan etmemekteler. Bunun yerine belediye tarafından belirlenen rayiç bedeller bildirilerek daha az masraf yapılmaktadır. 

TAPUDA EKSİK DEĞER BEYANININ RİSKLERİ NELERDİR?

Tapu işlemlerinde taşınmazların gerçek satış değerlerinin beyan edilmemesinin çok önemli riskleri bulunmaktadır. Tapu devrine konu olan taşınmazın satış bedeli satıcıya peşin olarak ödenmeyebiliyor. Taraflar anlaştıktan sonra düşük bedel gösterilerek tapu devri yapılıyor. Ancak devir gerçekleştikten sonra alıcı kalan borcunu ödemek istemezse satıcı herhangi bri hak iddia edemiyor. Mahkemeye verilmesi durumunda tapuda beyan edilen değer esas alınıyor. 

HİSSELİ TAPU ELİNİZDEN ALINABİLİR

Hisseli bir tapu düşük değer beyan edilerek satın alınmışsa çok büyük bir risk içerisinde kalınabilir. Diğer hissedarlar ön alım haklarını kullanarak gayrimenkulü tapuda bildirilen değer üzerinden satın alabilirler. Bu durumda yüksek bedel ödeyerek hisse alan kişi çok büyük zarar eder. 

MALİYE VERGİ VE USULSÜZLÜK CEZASI VERİR

Gayrimenkul satış bedeli ile gerçek satış değeri arasında fark olduğu tespit edilirse Maliye eksik beyandan dolayı satış değeri farkının üç katı tutarında vergi cezası verebilir. Ayrıca usulsüzlük cezası da uygulanır. 

DAHA YÜKSEK GELİR VERGİSİ ÖDENEBİLİR!

Bir gayrimenkul satın alındığında gerçek bedelinin altında beyan verilerek değer eksik bildirlmesi durumunda o gayrimenkulün 5 yıl içerisinde satışı gerçekleşirse çok daha yüksek miktarda gelir vergisi ödenmesi gerekebilir. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@