Tapuda Gerçek Değer Zorunluluğu İçin Af Talebi Geldi!

Mecliste görüşmeleri devam eden konut yasal düzenleme ile emlak ve inşaat sektörünü etkileyecek çok sayıda düzenleme hayatımıza girecek. Tapuda düşük beyan cezası hakkında ise yeni af talebi geldi.

Emlak Haberleri 04.11.2019 - 12:44 15.07.2021 - 00:12 Serhat Karaman

Mecliste görüşmeleri devam eden konut yasal düzenleme ile emlak ve inşaat sektörünü etkileyecek çok sayıda düzenleme hayatımıza girecek. Tapuda düşük beyan cezası hakkında ise yeni af talebi geldi.

Yapılan yasal düzenlemeler ile hem ev almak hem de evini satmak isteyen kişileri etkileyecek çok sayıda yasal düzenleme hayatımıza girecek. Evini Satmak İsteyen Ekspertiz Raporu Alacak! 1 Ocak 2020 tarihi itibari ile konut satışında artık ekspertiz raporu pilot illerde zorunlu olacak. Konu hakkında açıklam ayapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, " İlk satışlarda gerçek değer beyanı satıcıdan talep edilsin ve bir defaya mahsus beyanname affı verilsin" diyerek olası cezalara karşı vatandaşın korunmasını istedi. Özelmacıklı yapmış olduğu açıklamasında "Yapılan düzenlemeye göre yeni yıldan itibaren bazı il ve ilçelerde taşınmaz satışında satıcıdan, ekspertiz raporu talep edilmesi planlanıyor. Zamanla da değer haritası çıkartılması düşünülüyor.Bunun yerine düzenleme tarihi itibarı ile ilk satışlara beyan affı getirilsin. Yani gerçek değer beyanı satıcıdan talep edilsin ve bir defaya mahsus beyanname affı verilsin. Çünkü düşük beyanın asıl nedeni değer artış kazancı vergisidirAyrıca yeni inşaa edilen binalar için, müteahhitlere iskan almadan önce binası için yaptırdığı değerleme raporunu, belediyeye sunmasına ilişkin bir düzenleme yapılsın. Emlak vergilerinde bu değer baz alınsın ve rayiç değer belgelerine bu bedel yansısın. Bu şekilde çok daha etkili bir değer takibi yapılabilir” denilerek yankı uyandıracak bir teklifte bulundu. İkinci Evini Alana Ek Vergi Konut Fiyatlarını Yükseltebilir! İkinci evini alacak olan kişilere uygulanacak ek vergi hakkında da değerlendirmede bulunan Özelmacıklı “Zaten konutlarda kira geri dönüş oranlarımız 20 yılın üzerinde. Eğer bir de yatırım ve gelir amacı ile gayrimenkul almak isteyenleri konut yatırımlarından uzaklaştırırsak, bu yeni konut üretimini azaltacağı gibi kira bedellerini de yükseltecektir” dedi. Emlak365.com 


Gelişmelerden Haberdar Olun

@