Tapuda Satış Bedelini Düşük Gösterenler Dikkat! Hazine Bakanlığı Konut Kredisi Çekenlerin Peşinde

Daha az tapu harcı ödemek için tercih edilen satış bedelini düşük göstermek yöntemini takip altına alan Hazine Bakanlığı tek tek tüm satışları incelemeye aldı.

Emlak Haberleri 18.02.2019 - 09:33 15.07.2021 - 00:17 Serhat Karaman

Daha az tapu harcı ödemek için tercih edilen satış bedelini düşük göstermek yöntemini takip altına alan Hazine Bakanlığı tek tek tüm satışları incelemeye aldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı özellikle de konut kredisi çekerek ev alanları ya da konut satış bedelini banka üzerinden ödeyen kişileri takip altına aldı. Daha az tapu harcı ödemek için tapuda konutun satış bedelini düşük gösteren kişileri Hazine ve Maliye Bakanlığı denetmenleri tek tek incelemeye başladı. Yapılan incelemelerde tespit edilen kişiler vergi dairelerine davet edilerek izahat istendi. Devlet 6.8 Milyar Lira Fazla Vergi KazandıHazine ve Maliye Bakanlığı denetmenleri tek tek tapuda yapılan tüm satışları bankalardaki kayıtlar ile çarpraz yöntem ile karşılaştırıyor. Yapılan karşılaştırma sonucunda bankadan yüksek oranda konut kredisi çeken ancak tapudaki satış bedelini düşük gösteren kişiler belirleniyor. Yine aynı şekilde tapuda satış bedelini düşük gösteren ancak bankadan daha yüksek oranda para transferi yapan kişiler vergi dairelerine çağrılıyor ve aradaki farkı izah etmeleri isteniyor. Aradaki farkı izah edemeyen kişiler yani tapu harcını az ödemek için tapuda rayiç bedeli düşük göstermek yöntemini tercih eden kişiler burada pişmanlık hakkından yararlanmak istiyorum deme hakkına sahip bulunuyor. 2018 yılında 4 bin 421 mükellef izaha davet için çağrıldı. 2 bin 719’u ilgili birime inceleme için gönderildi. Bin 142 mükellefin yaptığı açıklama ise yeterli bulundu. Böylece 43.4 milyon liralık matrah artırıldı. 4.9 milyon liralık ödenecek vergi bulundu.Tapu Satış Bedeli Düzeltme! Maliye Bakanlığı tarafından yakalanan kişilerin önlerindeki tek çare ise tapu rayiç bedeli pişmanlık hakkından yararlanmak oluyor. Bu durumda Maliye Bakanlığı sadece aradaki fark kadar tapu harcı tahsil ediyor ve işlemleri bu şekilde tamamlayarak eksik ödediğiniz tapu harcını sizden yeniden tahsil ediyor. Tapu satış bedeli düzeltme işlemi verilen bu haktan yararlanmak için bir dilekçe ile size en yakın vergi dairesine başvuruda bulunmanız yeterli oluyor. 


Tapuda Değeri Düşük Gösterek Ev Alanlar Ne Yapacak?Yeni sistemin hayata geçirilmesi ile beraber geçmiş dönemde yapılan satışlar hakkında nasıl bir işlem yürütüleceği ise merak konusu oldu. Çünkü tapuda rayiç bedel üzerinden satış göstermek pek çok kişinin ev satın alırken tercih ettiği bir yöntemdi. Hatta pek çok kişi bugüne kadar bunun bir vergi suçu olduğundan dahi habersizdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında tapuda satış bedelini az göstermek suçunu işleyen kişilere ceza kesilmeyecek ancak bu kişiler de gerçek değerleri üzerinden taşınmaz değerleme sistemine taşınacak. Bu da ödenecek olan emlak vergisi tutarının yükselmesine neden olacak. Yani ev sahiplerini çok daha yüksek emlak vergisi oranları bekliyor.Taşınmaz Değerleme Sistemi İle Neler Değişecek?Bu tip sorunlar nedeni ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı taşınmaz değerleme sistemi adı verilen yeni bir sistemi hayata geçireceklerini duyurmuştu. Önümüzdeki süreçte kurulması planlanan “Taşınmaz Değerleme Sistemi” ile;
  • Tapu işlemlerinde gerçekleşen fiyatın kaydedilmesi,

  • Ülke genelinde değer haritaları oluşturulması,

  • Deprem/terör gibi nedenlerle ortaya çıkan değer değişimlerinin takip edilebilmesi,

  • Kamu yatırımları ve düzenlemeleri sonucu ortaya çıkan değer artışlarının vergilendirilmesi,

  • Adil bir emlak vergi sisteminin kurulması,

  • Yatırımcılar için yer seçim analizlerine katkı verilmesi gibi faydalar sağlanabilecektir.Haber Kaynağı: Emlak365.com


Gelişmelerden Haberdar Olun

@