Tapuda Yeni Dönem Başlıyor! Ziraat Bankası İlk Adımı Attı, Uygulama Hayata Geçirildi!

Ziraat Bankası ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü iş birliğiyle vatandaşların gayrimenkul alım satımlarında yaşanılan mağduriyetlerin engellenmesi amacıyla Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması başladı.

Emlak Haberleri 06.01.2022 - 12:13 06.01.2022 - 13:16 Büşra Uluşen

Ziraat Bankası, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) ile anlaşarak ''Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması''nı hayata geçiriyor. Ziraat Bankası, tüm tapu işlemlerinde satıcı ve alıcı arasında gayrimenkul mülkiyeti ile transfer tutarının eş zamanlı el değiştirmesine yarayan ''Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması''nı devreye sokacak. 

Konuya ilişkin edinilen bilgilere göre, Ziraat Bankası, gayrimenkul mülkiyet hakkının devrini içeren kredili ya da kredisiz tüm tapu işlemlerinde; satıcı ve alıcı arasındaki gayrimenkul mülkiyeti ile transfer tutarının eş zamanlı el değiştirmesini sağlayan ''Tapu Güvenilir Hesap'' uygulamasını hayata geçiriyor.

Yeni uygulamaya yönelik açıklama yapan Ziraat Bankası Bankacılık Operasyonları ve Kurumsal İletişim Genel Müdür Yardımcısı Emrah Gündüz ''Finansal dijital teknolojilerin kullanımının arttığı, fiziki para ile temasın da en aza indiği bu dönemde Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması alıcı ve satıcılar için büyük ödeme kolaylığı sunuyor. Uygulama ile nakit taşıma riski ortadan kaldırılarak, hırsızlığa karşı koruma sağlanırken, sahte para kullanımına karşı da önlem alınmış oluyor.'' dedi. 

TAPU GÜVENİLİR HESAP UYGULAMASI HAYATA GEÇİRİLİYOR

Yeni uygulama ile hem alıcılar hem de satıcılar için ödemelerinde sorun yaşamama garantisi veriliyor. Tapu Güvenilir Hesap ile artık tapu işlemlerinde nakit taşımaya gerek kalmayacak ve kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulabilecek mağduriyetlerin önüne geçilecek. 

Emrah Gündüz'ün açıklamalarına göre Tapu Güvenilir Hesap uygulaması şöyle çalışacak:

- Ziraat Bankası'nda vadesiz mevduat hesabı olan ya da yeni hesap açtıran müşteriler, gayrimenkulünün kayıtlı olduğu Tapu Müdürlüğü'ne Devir Alan ya da Devir Eden olarak başvuru yaptıktan sonra, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü isteminden edindikleri başvuru numarasını gerekli işlemlerin yapılması için Ziraat Bankası şubesine verir.

tapu

- Ziraat Bankası şubesinde Tapu Güvenilir Hesap işlemiyle ilgili gayrimenkulü satıcının verdiği bilgiler doğrultusunda sisteme girilerek, alıcı tarafından da onaylanmasıyla uygulama başlatılır ve bu sırada transfer bedelinin Ziraat Bankası güvencesinde olduğuna ilişkin kısa mesaj gönderilir.

- Tapu Müdürlüğü'nde devir işlemlerinin tamamlanmasıyla, aynı süre içerisinde alıcı hesabından satıcı hesabına bildirilen tutar transfer edilir. 

Ziraat Bankası ve Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü işbirliği ile ortaya çıkan ''Tapu Güvenilir Hesap Uygulaması'' ile vatandaşların gayrimenkul alım ve satımlarında gerçekleşebilecek tahsilat mağduriyetlerinin önüne geçilecek. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@