Ana Sayfa EKONOMİ 29 Ağustos 2017

Tapuda Yeni Dönem: Online İşlem Yapılabilecek

Tapu işlemlerinde yeni bir adım atıldı. Taşınmaz sahipleri tapu işlemlerini artık tapu müdürlüklerine gitmeden gerçekleştirebilecek.
2017-08-29T18:30:20+00:00 Emlak 365 | Emlak Haberleri ve Yeni Konut Projeleri
Tapuda Yeni Dönem: Online İşlem Yapılabilecek
Tapuda Yeni Dönem: Online İşlem Yapılabilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tapu işlemlerini hızlandırmak adına yeni bir adım attı. Tapu sahipleri, artık tapu müdürlüklerinde zaman kaybetmeden işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Yeni Sistem Web-Tapu 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, tapu işlemlerinin hızlanmasını sağlamak için önemli bir adım attı. Taşınmaz sahipleri, artık tapu müdürlüklerine gitmeden tapu işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Yeni yapılan sistem ile dolandırıcılık ve sahtecilik girişimlerinin de önüne geçileceği düşünülüyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, yaptığı yenilik ile tapu sahiplerinin internet üzerinden yönetebileceği web-tapu sistemini hayata geçirdi.

Tapu Müdürlüğüne Gitmeden İşlemleri Başlatabiliyorsunuz

Hayata geçirilen web-tapu sistemi, e-devlet kimlik doğrulama sistemi ile birlikte kullanılabilecek. Bu uygulama ile vatandaşlar taşınmazlarına ait bilgileri görüntüleyip, gerektiğinde karşı tarafın da görüntüleyebilmesi için yetki verebilecek.

Taşınmaz sahibi, devir işlemleri öncesinde başvurularını web-tapu aracılığıyla yaparak tapu müdürlüğüne gitmeden işlem sürecini başlatmış olacak.

Dolandırıcılığın Önüne Geçiliyor

Dolandırıcılık ve sahteliğin de önüne geçmesi hedeflenen web-tapu sistemi ile bu girişimlere karşı alınacak önlemler de yer alacak. Bu sistem sayesinde tapu sahipleri, web-tapu ile taşınmazları üzerinde işlem yapılmamasına yönelik beyanda bulunabilecek.

İşlemler SMS ile Bilgilendiriliyor

Web-tapu sistemi üzerinden tapu sahipleri yapacağı işlemlerin her aşamasında SMS ile bilgilendirilecek.

Tapu müdürlüklerince web tapudan gelen başvurular yetkili memura havale edilecek, memur tarafından gerekli aşamalar tamamlandıktan sonra işlemi gerçekleştirecek kişiye tapu harcı, döner sermaye hizmet bedeli ve işlemin tamamlanması için imza tarihi ve saati SMS ile bilgilendirilecek.

Online Ödeme Yapılabilecek

Vatandaşlar elektronik ortamda belgelerini göndererek başvuru yapacak. Başvurunun hangi aşamada olduğunu işlem sorgulama aracılığıyla öğrenebilecek. Harç ve döner sermaye gibi bedeller online ortamda ödenebilecek.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?