Tapulu Evi Olan Herkesi İlgilendiriyor! Tapu Harcı, Noter ve Döner Sermaye Ücretlerine İade Hakkı

Konut alımlarında ödenen tapu harçları noter harcı, döner sermaye ücreti gibi ödemelerin iadesi mümkün. Daha önce ev almış ve tüm ödemeleri yapmış olanlar için tapu harcı iadesi detayları Emlak365'te.

Emlak Haberleri 02.11.2021 - 17:39 02.11.2021 - 17:39 Mustafa KARAGÖZ

Tapulu evi olup ev alım aşamasında tapu harçları noter harcı, döner sermaye ücreti gibi masraf ödemesinde bulunan vatandaşlar bu ödemeleri gerş alma hakkına sahip olabililer. Uygulamada olan mevzuat kapsamında iadesi mümkün olan ödemeler için ise yazılı başvuru şart. 

KİMLER HARÇ VE DİĞER MASRAFLARI GERİ ALABİLİR?

Ev almış olan vatandaşların aldıkları ev kentsel dönüşüm projesi kapsamında inşa edilmiş bina kapsamındaysa tüm masraf ödemeleri iade edilir. Birçok vatandaşın gözünden kaçan bu hak ile çok önemli bir kazanç sağlanmış olur. 

Öyle ki 350.000 TL'lik bir ev için yüzde 4 oranında yani 14.000 TL kadar tapu harcı ödemesi yapılır. Bunun dışında noter harcı, döner sermaye ücreti gibi masraflarda bulunuyor. 

Eğer alınan konut kentsel dönüşüm kapsamında ise yazılı başvuru ile iade talep edilebilir. 

tapu harcı iadesi kasım 2021

Mevzuata Göre Kimler İade Başvurusunda Bulunabilir?

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan inşaatlardan müteahhidin veya arsa sahibinin 27 Temmuz 2014 tarihinden sonra tapuda işlemi yapılan daire satışında (ilk satış) ödenen tapu harçları mahkeme kararlarına göre, geri iade alabilecek.

GERİ İADE İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Geri iade talebinde başvuru süreci ve alım satım işlemlerinin üzerinden geçen süre önemlidir. Ancak uzun süreli alımlarda da başvuru yapılabilir. 

Satıştan 30 Gün Sonra Yapılacak Başvurular

Eğer satış işlemlerinin üzerinden 30 günlük ve daha uzun bir süre geçmişse iade başvuruları Gelir İdaresi Başkanlığına şikayet yoluyla yapılacak. 

Satıştan Sonra 30 Günlük Süre İçinde Yapılacak Başvurular

Satış işlemlerinin hemen ardından durum farkedilir ve başvuru yapılmaya karar verilirse başvuru işlemleri ilgili vergi dairesine başvuru yapılır. Başvuru işlemleri Dilekçe ödeme dekontu, tapu fotokopisi, riskli yapı muafiyet yazısı, riskli yapı belgesi ve sözleşme evrakları ile yapılır.

tapu harcı iadesi 2 kasım 2021

İLGİLİ MAHKEME KARARLARI BULUNUYOR

Kentsel dönüşüm projelerinden ev alıp  tapu harçları noter harcı, döner sermaye ücreti gibi masraf ödemelerinin tamamını yapanlar için emsal niteliğinde kararlar bulunuyor. Mahkemelerden çıkan sonuçlarda ise hak sahiplerine geri iade yapılıyor. 

Tapu harcı iadesi için temel husus ise alınan konutun kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilmiş bina, apartman yada sitede olması. Kentsel dönüşüm projelerinden alınan konutların teşvik edici özellikleri bulunmaktadır.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@