Tapunuz Varsa Hemen Kontrol Edin! E Devlet Üzerinden Bunu Yapmayanların Evlerini Habersiz Satıyorlar

Tapusu olan herkesi ilgilendiriyor! E devlet üzerinden tapu SMS kaydı yapmayan kişilerin evleri, arsaları, dükkanları kendilerinden habersiz satılabilir uyarısı geldi...

Emlak Haberleri 24.09.2021 - 17:55 24.09.2021 - 18:17 Gülcan Özer

Konut ve arsa fiyatlarının rekor oranda yükselmesi dolandırıcıların da iştahını kabarttı. Dolandırıcılar akıllara gelmeyecek yöntemlerle vatandaşların tapusunu satarak büyük vurgunlara imza atarken konu hakkında Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı çok kritik bir uyarıda bulundu. 

Dolandırıcıların özellikle de yurt dışında yaşayan ya da yaşlı olan kişileri hedef aldığı belirtilirken e devlet üzerinden yapılacak sadece 1 dakikalık işlem ile vatandaşların tapularını güvence altına alabilecekleri hatırlatılması yapıldı. E devlet tapu SMS kaydı yapmayan kişilerin ne yazık ki tapuları kendilerinden habersiz satılabiliyor! 

TAPU DOLANDIRICILARI İŞ BAŞINDA! E DEVLET ÜZERİNDEN HEMEN TAPU SMS KAYDI YAPIN

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı yapmış olduğu açıklamasında "Vatandaşlarımız taşınmazları üzerinde başlatılan işlemlerden haberdar olmak için e-Devlette 'Tapu Telefon Bilgileri Beyan' kısmından cep telefonu numarasını kaydetmeli. Bu uygulama ile kişinin adına kayıtlı taşınmazlar ile ilgili herhangi bir işlem başlatıldığında kişiye kısa mesaj (SMS) yolu ile bilgi veriliyor.

Cep telefonlarına 'Adınızda kayıtlı taşınmaz üzerinde Tapu Müdürlüğünde ... sıra no ile işlem yapılmaktadır' şeklinde otomatik SMS gönderiliyor. İşlem kişinin bilgisi ve isteği dışında ise kişi hemen ilgili tapu müdürlüğü ile irtibata geçerek duruma müdahale edebiliyor. Bu uygulama tapuda işlem güvenliğini önemli ölçüde artırdı" diyerek herkesin hemen tapu SMS kaydı işlemi yapılması uyarısında bulundu.

sahte-tapu-satışı

 SAHTE DUBLÖR KULLANILARAK HABERSİZ TAPU SATIŞI YAPILMAYA ÇALIŞLIYOR!

Tapu memurlarının dikkatli ve titiz davranışları ile pek çok dolandırıcılık girişimi engellenirken özellikle de son dönemde sahte dublör kullanılarak sahte tapu satışı girişimleri arttı. Sahte evrakla tapu satışı için tüm girişimler yapılırken en son tapu sahibinin imzası için ona çok benzeyen bir sahte dublör kullanılıyor. 

Buna benzer dolandırıcılık girişimlerinin en son örneği İzmir'de yaşanmıştı. Pandemi nedeniyle insanların maske takmaya başlaması ile dolandırıcıların işi büyük oranda kolaylaşırken İzmir Emlak Kulübü Başkanı Rıdvan Akgün, "Ustaca yapılan makyajla sahte kişi mülk sahibine benzetiliyor. Pandemi nedeniyle takılan maske de dolandırıcıların işini kolaylaştırıyor" diyerek tüm tapu sahiplerini dolandırıcılık girişimlerine karşı uyardı. 

tapu-sms-kaydı

E DEVLET TAPU SMS KAYDI NASIL YAPILIR?

Kimlik numaranız ve şifreniz ile e devlet sistemine giriş yapın. Arama bölümüne Tapu SMS kaydı yazarak gelen ekranda yukarıda yer alan bölüme cep telefonu numaranızı yazarak kaydedin. Bu işlemi yapmanız durumunda tapunuz ile ilgili işlem yapılmak istenmesi durumunda tarafınıza bilgilendirme SMS'i gönderilecektir. Bu sayede tapunuz üzerinde sizden habersiz bir işlem yapılması riskini sıfırlamış olur, kendinizi güvence altına alırsınız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@