Tapunuzu Hemen Kontrol Edin! Tapu Üzerinde Bu İbare Varsa Aldığınız Arsa ve Evi Yarı Fiyatına Sizden Geri Alabilirler

Konut ve arsa yatırımı yapan kişi sayısı yükselen fiyatlarla büyük bir hızla artarken konu hakkında kritik uyarı geldi. Konut, arsa yatırımı yaparken bunu yapanlar yanacak, verdikleri para uçacak!

Tapunuzu Hemen Kontrol Edin! Tapu Üzerinde Bu İbare Varsa Aldığınız Arsa ve Evi Yarı Fiyatına Sizden Geri Alabilirler

Yükselen fiyatlar gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişilerin iştahını kabartırken arsa, tarla ve konut yatırımı yapmak isteyen kişilere kritik uyarı geldi. Ne yazık ki artan talep dolandırıcıların da iştahını kabartırken arsa ve tarla yatırımı yapmak isteyen kişiler mağdur ediliyor. Konut, arsa ve tarla almak isteyenlere kritik uyarı geldi!

Özellikle de son dönemde adeta büyük bir çılgınlığa dönen arsa ve tarla yatırımı yapmak isteyen kişilerin son derece dikkatli olması gerekirken konut yatırımı konusunda da tapu üzerinde yer alan ibarelere mutlaka dikkat edilmesi öneriliyor. Bazı ibareler kişinin elde etmiş olduğu hakları sınırladığı için satın alınan konutun elden alınması, arsa ve tarlanın yarı fiyatına elinizden alınmasına gibi pek çok soruna yol açabiliyor!

TAPUNUZU HEMEN KONTROL EDİN! TAPU ÜZERİNDE BU İBARELER YER ALIYORSA EVİNİ, ARSANIZI, TARLANIZI ELİNİZDEN ALABİLİR

Ülkemizde yer alan taşınmazların satışları Tapu ve Kadastro Genel Müdürlükleri üzerinden yapılmakta olup yapılan her satış tapu kütüğü üzerine kayıt edilir ve böylelikle hangi taşınmaz kime ait belirlenir. Tapu işlemleri her geçen gün artmakla beraber artan satışlar ne yazık ki bazı dolandırıcılıkları da gündeme taşıdı. Tapu üzerinde yazan ibarelerin önemi arttı.

tapu-satışı-manşet-resmi-1

İPOTEKLİ TAPU ALINIR MI, TAPUNUN ÜZERİNDE İPOTEK OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR, İPOTEKLİ EVİN SATIŞI OLUR MU?

Kanunen ipotekli evin satışı konusunda bir kısıtlama bulunmamaktadır. Yani ipotekli evin satışı olur. Ancak, burada riski evi alan kişi üstlenir. Tapunun üzerinde ipotek olması ipotek koyan kişi ya da kurumun alacağını tahsil edememesi durumunda tapu üzerinde satış ve devir gibi işlemlere hakkı olduğunu gösterir. Yani ipoteğe konu olan borç ödenmediği takdirde sizin parasını ödeyip satın aldığınız evi ipoteği banka koyduysa bankanın satmaya hakkı olduğu anlamına gelir.

Konut tapu işlemleri esnasında tapu memuru konu hakkında bilgi verirken taşınmazın kayıtlı olduğu tapu dairesi üzerinden de tapunun üzerinde ipotek olup olmadığı konusunda bilgi alınabilir.

hisseli-ve-müşterek-tapu

ARSA VE ARAZİ YATIRIMI YAPMAK İSTEYENLER HİSSELİ TAPU İŞLEMLERİNE DİKKAT! HİSSELİ VE MÜŞTEREK TAPU NEDİR?

Hisseli ve müşterek tapu hem konut hem de arsa, arazi ve tarla yatırımı yapmak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken konuların başında yer almaktadır. Hisseli arsa ve konut satışında şüfa yani önalım hakkı bulunmakta olup diğer hissedarlar size dava açarak sizin örneğin 100 bin lira ödeyerek satın aldığınıız yeri sadece 10 bin TL bile ödeyerek geri alma hakkına sahip oluyorlar. Bu nedenle tapuda mutlaka sorgulama yapılması, hisseli tapu ise bu durumda diğer hissedarlardan noter onaylı muvafakatname alınması gerekiyor.